Με μια επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού απέναντι στη Ρωσία, οι Ισπανοί έφτασαν στη νίκη με 67-59 και βρίσκονται ξανά στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ! Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο όπου δε λειτούργησε τίποτα για τους «φούριας ρόχας», οι παίκτες του Σκαριόλο ανέβασαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο καλύπτοντας τη διαφορά των 11 πόντων που έχαναν στην ανάπαυλα (31-20) και έκαναν την ολική ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Από την άλλη πλευρά, οι Ρώσοι που είχαν τον πλήρη έλεγχο στα δυο πρώτα δεκάλεπτα έμειναν από δυνάμεις και έμπνευση, χωρίς να μπορέσουν να προβάλουν αντίσταση στις ορέξεις των Πάου Γκασόλ και Καλντερόν! Οι πρωταθλητές Ευρώπης περιμένουν πλέον το αποτέλεσμα του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε ΗΠΑ και Αργεντινή προκειμένου να μάθουν τον αντίπαλο τους στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

Τα δεκάλεπτα είχαν ως εξής: 9-12, 20-31, 46-46, 67-59.

Ισπανία: Π. Γκασόλ 16 (12 ριμπ.), Φερνάντεθ 11, Καλντερόν 14, Ναβάρο 4, Ρέγες 2, Γιουλ 7, Μ. Γκασόλ 11, Ιμπάκα 2, Ροντρίγκεθ.

Ρωσία: Σβεντ 2 (7 ασίστ), Μοζγκόφ 4, Φριτζόν 8, Κάουν 14, Χριάπα 2, Μόνια 9, Πονκρασόφ 10, Κιριλένκο 10 (8 ριμπ.).