Πρώτη νίκη για Καβάλα!

Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα πήρε η Καβάλα την πρώτη της νίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε χαλαρή στον αγώνα και γρήγορα έμεινε πίσω με 14-21 , ενώ στη συνέχεια και με διαφορά 14-24. Κάπου εκεί η Καβάλα πίεσε για να μειώσει και τα κατάφερε αφού έκλεισε το ημίχρονο στο -3 (34-37) παρ' ότι ο ΠΑΟΚ ήταν γενικά πολύ εύστοχος. Περίοδος ανατροπής η 3η για τους γηπεδούχους , τρέχοντας ένα σερί 8-0 , προηγήθηκαν 42-37 και από 'κει και πέρα οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κλείνοντας την 3η περίοδο στο 55-51. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ο' Μπράιν πήρε το όπλο του και δικούς του 6 πόντους έφερε μπροστά τους Καβαλιώτες με 61-53. Στο 34' ο Ντικούδης δέχτηκε τεχνική ποινή και έτσι οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά και με τρίποντο του Καραποστόλου προς το τέλος του ματς έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Για την Καβάλα Τέιλορ και Πάσαλιτς ξεχώρισαν με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα , ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Ντικούδης είχε 15 πόντους και οι Γκόρι και Γκίντενς από 11.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-37, 55-51, 75-60

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 13(3), Γκάρισον 6, Αγγελόπουλος, Τέιλορ 25(2), Στεφανίδης 4, Κοστόβ 9(1), Καραποστόλου 7(2), Σίμτσακ 1, Ο'Μπράιαν 10.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 11(1), Στίγκερς 2, Αράπης, Γκόρι 11(1), Ντικούδης 15(1), Καλαμπόκης 6, Αντριουσκεβίτσιους 4, Ράιτ 5(1), Γιαννακίδης 6(2), Καλλές, Τσακαλέρης.

Πρωινός περίπατος!

Παρ' ότι το Μαρούσι μπήκε δυνατα στο ματς δεν δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό να πάρει το ροζ φύλλο

και να κάνει μια καλή προπόνηση εν όψει του δύσκολου εκτός έδρας αγώνα με την Κάχα λαμποράλ. Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (15-15). Μετά το τάιμ άουτ

του Ίβκοβιτς όμως οι Πειραιώτες ανέβασαν ρυθμούς και προηγήθηκαν με 29-19. Το Μαρούσι προσπάθησε να μειώσει 32-26 αλλά εκεί οι μικροί του Ολυμπιακού Σλούκας και Παπανικολάου τον κράτησαν όρθιο και έτσι έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 51-36. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο αφού η ομάδα των βορείων προαστίων δεν μπορούσε να ακολουθήσει με τίποτα τον Ολυμπιακό που πολύ εύκολα έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 51-35, 72-46, 92-63.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 14, Λούκας 14(2), Άντιτς 12, Σπανούλης 4, Χάουαρντ 3, Κέσελ 7(1), Γκετσεβίτσιους 5(1), Γλυνιαδάκης 3, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 11(2), Μάντζαρης 2, Σλούκας 8(2).

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 2, Ακεψεμαϊδης 13(1), Χαριτόπουλος 23, Γκαγκαλούδης 14(2), Κογιαντίνοβιτς 9, Τσόντζος, Μανδαλβάνος 2.

2η πτήση για Περιστέρι!

Μπορεί κατά την αρχαιότητα ο μυθικός Ίκαρος να προσπάθησε να πετάξει ψηλά , όμως το απόγευμα της Κυριακής το περιστέρι πέταξε ψηλά στην έδρα του Ικάρου και με 55-65 έκανε το 2/2

στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα 9-3 όμως το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 9-10 και έκλεισε προηγούμενο την πρώτη περίοδο με 17-21 με τρίποντο του εξαιρετικού και πάλι Ρόμπι. Στην 2η περίοδο το Περιστέρι εμφανίστηκε κυρίαρχο και προηγήθηκε 20-31 με τρίποντο του Γιαννόπουλου , και έπειτα με μεγάλη πίεση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 23-36. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν και έτσι η διαφορά αυξήθηκε στο 34-50. Στο τέλος ο Ίκαρος επιχείρησε να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα , δεν εμπόδισε όμως το Περιστέρι να πάρει το ροζ φύλλο με 55-65. Για την ομάδα των δυτικών προαστίων σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρόμπι(19π.) με άξιο συμπαραστάτη το Σκοτ με 11π. Για τον Ίκαρο ο Λιούμπισιτς είχε 13π.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 24-36, 34-50, 55-65.

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Σένσλεϊ, Κινγκ 10, Κουμπούρας 3(1), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 4, Τσιάρας 9(1), Αγαδάκος 9, Μπέινς 1, Τζόνσον 5(1), Λιούμπισιτς 13(2).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 6(1), Καυκής 2, Πούλκο 7(1), Γιαννόπουλος 10(2), Μανωλόπουλος, Σκοτ 11(1), Πέτρουλας 2, Ρόμπι 19(2), Ζίμιτς 2, Μότσνικ 6.

Δυσκολεύτηκε στο τέλος , αλλά κέρδισε!

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Πανιώνιος το βράδυ του Σαββάτου αφού έφτασε να προηγηθεί ακόμα και με 19 πόντους αλλά στο 4ο δεκάλεπτο ο Ηλυσιακός , που για 2η συνεχόμενη βδομάδα ανατρέπει μεγάλη διαφορά , έφερε το ματς στο 58-56 με το Νίκο Χατζή . Τα μεγάλα καλάθια όμως τον Μπατή και Ξανθόπουλου επανέφεραν τις ισορροπίες και έτσι οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 76-66. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τα πολλά επιθετικά φάουλ και τις τεχνικές ποινές που έδιναν οι διαιτητές και στις 2 ομάδες εκνευρίζοντας έτσι τους παίχτες και χαλώντας φανερά το ρυθμό του αγώνα. Για τους νικητές ο MVP της αγωνιστικής Στέφενσον είχε 17π. και οι Νάτζφεϊ και Μπατής από 10 αντίστοιχα. Για τον Ηλυσιακό Χατζής και Τόντιτς είχαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 52-42, 76-66.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8(2), Κις 8(2), Αθανασούλας 8(2), Στέφενσον 17, Ντίμπλερ 3(1), Μπατής 10(2), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ιωάννου 3, Σαρικόπουλος 9, Νάτζφεϊ 10(2).

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Τζόνσον 5(1), Τόντιτς 14(2), Νάνα 16, Χατζής 16(1), Αποστολίδης, Τόμπσον 7(1), Χολ 1, Κασελάκης 7(1), Γαλιώτος.

Εκδρομή στη Δράμα για τον ΠΑΟ!

Σ' ένα ματς το οποίο πραγματοποιήθηκε σε γεμάτο στάδιο και με εκπληκτική ατμόσφαιρα ο ΚΑΟΔ αντιστάθηκε για μία περίοδο στον ΠΑΟ. Ύστερα ο….”φωνακλάς” Ομπράντοβιτς αφύπνισε τους παίχτες του και εκείνοι , ύστερα από μια τεχνική ποινή στον Αθηναίου , προηγήθηκαν με 9. Το ημίχρονο έκλεισε στο +11 με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 40-51. Το ίδιο δυνατά με το πρώτο ημίχρονο μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 40-59 . Προς τη λήξη της 3ης περιόδου ο ΚΑΟΔ κατάφερε να μειώσει με 58-71 ωστόσο στην 4η περίοδο οι πράσινοι πάτησαν και πάλι το γκάζι και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 40-51, 58-71, 74-95

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σάντερς 17(3), Καρύδας 11(2), Χαραλαμπίδης 8, Αθηναίου, Ιωακειμίδης, Μισέλ 7, Κιτσούλης 4, Τσέρανιτς 10, Φλάουερς 12(3), Κακαρούδης 2, Μπένας, Στυλίδης 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Μπατίστ 6, Λόγκαν 15(1), Σάτο 9(1), Τσαρτσαρής 15, Διαμαντίδης 16(1), Βουγιούκας 5, Καλάθης 11, Σμιθ 6, Καϊμακόγλου 2, Γιασικεβίτσιους 8(1).