Ο καλύτερος φετινός Ολυμπιακός λίγο έλειψε να πάρει ένα παλικαρίσιο διπλό μέσα στην καυτή έδρα της Κάχα. Το καλό του ξεκίνημα στην άμυνα , η διαρκής πίεση του Κατσίβελη πάνω στον Πριτζιόνι , και το τρίποντο κρεσέντο του με Κέσελι και Άντιτς του επέτρεψαν να προηγηθεί ακόμα και με +12 στο πρώτο ημίχρονο. Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες ήταν συνεχώς μπροστά προβληματίζοντας τον Ιβάνοβιτς. Με αντεπίθεση η Κάχα μείωσε στους 4 αλλά στα δύσκολα Χάινς και Σπανούλης ήταν πάλι εκεί. Η μόνη παραφωνία στην τέλεια εικόνα του ήταν οι βολές , συνολικά

16/23 , κάτι που όπως φαίνεται στο τελικό σκορ του στοίχισε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

εξακολούθησε να είναι πολύ καλός και με τους Αμερικανούς του έφτασε να προηγηθεί 37-49. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με ηγέτες τους Τελέτοβιτς και Σαν Εμετέριο έκανα στην 3η και 4η περίοδο την μεγάλη ανατροπή εκμεταλλευόμενοι την έξοδο του Σπανούλη στον πάγκο για ξεκούραση. Στα τελευταία λεπτά συνεχόμενα χαμένα ριμπάουντ του Ολυμπιακού και ένα γκολ-φάουλ έδωσαν την ευκαιρία στην Κάχα να προηγηθεί 79-74 , εκεί όμως μίλησε η μεγάλη κλάση του Σπανούλη που πήρε απ' το χέρι τους κόκκινους και ισοφάρισε το ματς 79-79 8'' πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση όμως με ένα πολύ δύσκολο σουτ και μόλις 1.7'' να απομένουν ο Πάμπλο Πριτζιόνι χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους και στέρησε απ' τον Ολυμπιακό ένα τεράστιο διπλό που παρ' ότι χαμένος κέρδισε μια σπουδαία εμφάνιση!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-40, 60-66, 81-79.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ : Ρίβας 9 (1), Πριτζιόνι 3 (1/1δ, 0/5τ, 1/2β), Μ.Μπιέλιτσα 6, Σεραφέν 15 (7/8δ, 5ρ), Σαν Εμετέριο 15 (5/6δ, 3ρ), Ερτέλ 5 (1), Όλεσον 2, Τελέτοβιτς 20 (3/10 δ, 1/6τρ, 11/13β, 5ρ), Ν.Μπιέλιτσα 2, Ουίλιαμς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Χάινς 14 (5/7δ, 4/5β, 5ρ), Λούκας 5 (1), Άντιτς 14 (2/3δ, 2/5τρ, 4/4β, 6ρ), Σπανούλης 19 (5/8δ, 1/5τρ, 6/8β, 7 ασίστ), Κέσελ 10 (2/2δ, 2/3τρ), Παπαδόπουλος 6 (3/7δ, 0/4τρ, 8ρ, 5 ασ), Γκετσεβίτσιους 7 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Κατσίβελης.