Για τον σημερινό αγώνα κόντρα στην Σιένα μίλησε ο καλαθοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης. Ο λαρισαίος μπασκετμπολίστας ανέφερε πως μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» στον πρώτο αγώνα να νίκησαν τους πρωταθλητές Ιταλίας με το απίστευτο σκορ 89-41, όμως αυτό δεν σημαίνει πως και τα υπόλοιπα ματς θα είναι το ίδιο εύκολα, μάλιστα τώρα οι Πειραιώτες τους έχουν πληγώσει την περηφάνια του και αυτοί θα έρθουν για να δείξουν ένα άλλο πρόσωπο:

«Τους έχουμε πληγώσει την περηφάνια τους, σίγουρα θα έρθουν να δείξουν άλλο πρόσωπο. Έγινε απλώς το 1-0. Και στο δεύτερο ματς να νικήσουμε, πάλι δεν θα έχει τελειώσει τίποτα. Θα έχουμε κάνει το 2-0. Χρειάζονται τρεις νίκες για να προκριθούμε στο φάιναλ φορ κι αυτός είναι ο στόχος. Μέχρι τώρα έχουμε μόνο μία και έτσι πρέπει ν' αντιμετωπίζουμε την κατάσταση. Και εμείς και ο κόσμος»

Στη συνέχεια είπε ότι η ομάδα του Ολυμπιακού θέλει από τους οπαδούς της να της συμπαρασταθούν και μάλιστα αυτό το παιχνίδι δεν είναι γιορτή, αλλά μια μάχη 40 λεπτών:

«Θέλουμε από τους οπαδούς να μας συμπαρασταθούν από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, θέλουμε να σταθούν στο πλευρό μας και να γεμίσουν το γήπεδο, αλλά δεν είναι γιορτή το παιχνίδι με τη Σιένα. Κανείς μας δεν το αντιμετωπίζει έτσι, είναι άλλη μια μάχη που θα κρατήσει 40 λεπτά. Πετύχαμε μια μεγάλη νίκη στο πρώτο ματς, αλλά ό,τι έγινε την Τρίτη πέρασε. Τελείωσε ο πρώτος προημιτελικός και έχουμε μπροστά μας τον δεύτερο. Η Σιένα είναι δυνατή ομάδα, θα έρθει εδώ για να πάρει τη ρεβάνς κι εμείς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Να αρχίσουμε τη δουλειά από την άμυνα και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Το πρώτο παιχνίδι αποτελεί οδηγό για μας, αλλά τίποτα περισσότερο. Επαναλαμβάνω, δεν είναι γιορτή, αλλά ένα ματς play-offs».