Με την σφραγίδα- ποίου άλλου;- του Τζιμπρίλ Σισσέ ο ΠαναθηναΙκός πάτησε ξανά κορυφή εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο το χθεσινό δώρο της ΑΕΚ.

Οι παραδόσεις είναι για να σπάνε και αυτό συνέβη σήμερα με τον ΠαναθηναΙκό να κερδίζει τελικά τους Φαίακες με 2-0.

Ο Φερέιρα ξεκίνησε χωρίς Γκαρσία και Κατσουράνη αλλά στις θέσεις αυτών τον Κραγκούνη και τον Πλεσσίς. Οι παίκτες της Κέρκυρας μάρκαραν ιδανικά τους παίκτες του τριφυλλιού οι οποίοι προσπαθούσαν να μαρκάρουν ψηλά τους παίκτες της Κέρκυρας ώστε να εκμεταλλευθούν τυχόν λάθη. Στο 39' οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για πέναλτι. Ο Δημούτσος σέντραρε για τον Ζιλμπέρτο, που στόπαρε και έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βενέτη εντός περιοχής, όμως ο Παμπορίδης δεν υπέδειξε πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής του Παναθηναϊκού διόρθωσε την έμπνευση που είχε και αντικατέστησε τους Καραγκούνη, Πλεσσίς με τον Κατσουράνη και τον Πετρόπουλο βλέποντας το επιθετικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός πίεζε τους Φαίακες για να πετύχει το γκολ και αυτό ήρθε στο 78', με τον Κατσουράνη να βγάζει μπαλιά στον Σισέ, που τσίμπησε την μπάλα, ο Κωνσταντόπουλος τον ανέτρεψε και ο Παμπορίδης έδειξε πέναλτι Ο γάλλος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία κάνοντας το 0-1 για τους πράσινους! Ο Σισέ όμως δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα! Στις καθυστερήσεις, νίκησε για δεύτερη φορά τον Κωνσταντόπουλο κάνοντας το τελικό 0-2 για τον Παναθηναϊκό και φτάνοντας ο ίδιος τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα!

Με αυτή την νίκη ο Παναθηναϊκός σκαρφαλώνει στην κορυφή του βαθμολογικού πρωταθλήματος, ισοβαθμώντας με τον Ολυμπιακό στους 27 βαθμούς.