H Red Bull ήταν τελικά η πρωταθλήτρια κατασκευαστών για το 2010.

Στον αγώνα που διεξήχθη στην Βραζιλία, ο Vettel κατέκτησε την πρώτη θέση, ο Mark Webber την δεύτερη ενώ ο Alonso κατετάχθη τρίτος.

Η ανάδειξη του πρωταθλητή θα γίνει στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς στο Άμπου Ντάμπι. Ο Fernando Alonso για να κατακτήσει το στέμα του πρωταθλητή χρειάζεται να κατακτήσει μία απο τις δυο πρώτες θέσεις αφού προηγείται στην βαθμολογία με 246 βαθμούς. Ακολουθεί ο Webber με 238 βαθμούς και ο Vettel με 231 βαθμούς. Πιο πίσω, ο Lewis Hamilton ελπίζει πλέον σε ένα θαύμα αφού βρίσκεται στην τέταρτη της βαθμολογίας με 222 και για να δει αυτός πρώτος την καρό σημαία πρέπει οι τρεις πρωτοπόροι της βαθμολογίας να μην τερματίσουν.

Στο Ιντερλάγκος της Βραζιλίας η Red Bull έκανε εύκολα το 1-2 αφού ο Hulkenberg, ο οποίος ξεκίνησε απο την pole position, δεν κατάφερε να συγκρατήσει τους "ταύρους" πίσω του και έχασε σχετικά εύκολα την πρώτη θέση. Το μόνο ερώτημα πλέον ήταν αν ο προπορευόμενος Vettel θα παραχωρούσε την πρωτιά στον team mate του ώστε ο Webber να έχει περισσότερες πιθανότητες για τον τίτλο. Κάτι που έχουμε δει στο παρελθόν. Όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο Vettel ήταν τελικά ο νικητής.

Το τέλος του πρωταθλήματος για το 2010 αναμένεται να είναι άκρως συναρπαστικό!