Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε τελικός κι όχι άδικα εξαιτίας της βαθμολογικής του σημασίας, ο Πλατανιάς επανήλθε στις νίκες έπειτα από οκτώ αγωνιστικές κερδίζοντας 2-0 τον Άρη στα Περιβόλια! Τα τέρματα από πλευράς Κρητικών σημείωσαν οι Ναζλίδης (45’) και Αναστασάκος (63’), ενώ στον αντίποδα οι Θεσσαλονικείς έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται για την κόκκινη κάρτα που έδειξε ο διαιτητής Μάνταλος στον Γιαννιώτα (51’), με αποτέλεσμα να αγωνιστούν για σαράντα λεπτά με παίκτη λιγότερο!

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 5ο λεπτό, όταν και από το φάουλ του Κάλαϊτζιτς, ο Γιάννου έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε σταθερά. Η απάντηση από πλευράς Άρη ήρθε στο 14’, με το σουτ του Γιαννιώτα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, χωρίς ωστόσο κάποια από τις δυο ομάδες να δείχνει διατεθειμένη να ρισκάρει. Ένα ακόμα σουτ του Γιαννώτα (30) πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Ήταν το 32ο λεπτό και μετά από παράλληλη σέντρα του Κάλαϊτζιτς, ο Γιάννου έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Ο Βελλίδης μπλόκαρε την κεφαλιά του Κάστελς (41’), ενώ στο 44ο λεπτό ο Πλατανιάς είχε το δεύτερο δοκάρι με το σουτ του Κάλαϊτζιτς αλλά στη συνέχεια της φάσης ο Ναζλίδης κατάφερε να χριστεί σκόρερ (45’) και να στείλει τους Κρητικούς με το 1-0 υπέρ τους στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τη φάση του 51ου λεπτού, όταν και ο διαιτητής Μάνταλος έδειξε λανθασμένα την κόκκινη κάρτα στον Γιαννιώτα θεωρώντας ότι έχει χτυπήσει τον Ναζλίδη εκτός φάσης. Κάτι τέτοιο, ωστόσο, δε συνέβη με αποτέλεσμα ο Άρης να μείνει με δέκα παίκτες και φυσικά ο πάγκος των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθεί έντονα! Οι Κρητικοί με παίκτη παραπάνω αύξησαν την πίεση στα καρέ του Άρη και είχαν δυο καλές ευκαιρίες (53’, 57’) για να κάνουν το 2-0! Αρχικά ο Μπέλιτς με διαγώνιο σουτ και στη συνέχεια ο Κάστελς με κεφαλιά, όμως, δε βρήκαν στόχο. Τελικά, το γκολ ήρθε για τον Πλατανιά στο 63ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Αναστασάκου από τη μεγάλη περιοχή. Ως εκ τούτου, οι Κρητικοί πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων και ουσιαστικά «κλείδωσαν» το πολύτιμο τρίποντο. Με εξαίρεση μια ανάποδη κεφαλιά του Αγκάνθο (93’) την οποία μπλόκαρε ο Κηπουρός, ο Πλατανιάς κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ του 2-0 κι έτσι ολοκληρώθηκε το ματς στα Περιβόλια, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη για το 2013 που τους έφερε στην 13η θέση του πίνακα. Στον αντίποδα, ο Άρης έμεινε στους 19 βαθμούς και η αγωνία παρατείνεται για τους «κίτρινους» που γνώρισαν για ένα ακόμα εκτός έδρας ματς την ήττα.

Πλατανιάς (Αναστασιάδης):Κηπουρός, Γκονζάλες, Καστέλς, Ποτουρίδης, Κανακούδης (66’ λ. τ. Κουρτεσιώτης), Αγκιλέρα, Κάλαϊτζιτς, Μπέλιτς (69’ Δέντσας), Ναζλίδης, Γιάννου (82’ Τσιντί), Αναστασάκος.

Άρης (Μιχαλήτσος):Βελλίδης, Τριανταφυλλάκος (46’ Κοτσαρίδης), Παπαστεριανός, Ζαραδούκας, Παπαζαχαρίας, Ψυχογιός, Κοέλιο, Τάτος, Διαμαντάκος (75’ Σούνας), Γιαννιώτας, Αγκάνθο.