Η Μίλαν δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να «καθαρίσει» το ματς με τη Λάτσιο και με αριθμητικό πλεονέκτημα επιβλήθηκε 3-0 στο «Σαν Σίρο» για την 27η αγωνιστική της Serie A’.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μόλις στο 17’ μετά την αποβολή του Candreva και όπως ήταν λογικό, κλείστηκαν πίσω. Οι «ροσονέρι» δεν άργησαν πολύ να βρουν τους διαδρόμους και με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Το σκορ άνοιξε ο Pazzini στο 40’ ενώ ο Boateng στο 44’ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι είχαν ουσιαστικά «καθαρίσει» το παιχνίδι από το ημίχρονο αλλά και στην επανάληψη δεν… κοιμήθηκαν.

Οι «λατσιάλι» από την πλευρά τους ήταν κουρασμένοι και εν μέρει απογοητευμένοι από την εξέλιξη του παιχνιδιού και είδαν προς κακή τους τύχη τον Pazzini να στέλνει για δεύτερη φορά στα δίχτυα τη μπάλα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Πλέον η Μίλαν βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από τις Νάπολι και Γιουβέντους οι οποίες χθες έμειναν στο 1-1.