Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, κάνοντας ένα μίνι σερί 4-0. Όμως, στα επόμενα τέσσερα λεπτά ήταν απελπιστικά άστοχος –κυρίως- από την περιφέρεια, ενώ η κακή του άμυνα έδωσε την ευκαιρία στη Νεπτούνας να «απαντήσει» με ένα 11-0 και να πάρει μία μικρή διαφορά (4-11). Όπως είναι φυσικό, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ και εκεί οι παίκτες του… αφυπνίστηκαν. Ο Ντάρντεν ήταν αυτός που ξεκίνησε την αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων» με διαδοχικούς πόντους, ενώ στη συνέχεια προστέθηκε στην «εξίσωση» και ο Σπανούλης, ο οποίος τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (14-13). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και με «μπροστάρη» τον αρχηγό τους έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 24-19.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με τους Λαφαγέτ και Σλούκα να ήταν τα νέα πρόσωπα, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να «εκτοξεύσει» γρήγορα την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό (29-19). Μάλιστα, έχοντας βελτιώσει αισθητά το ποσοστό τους στα τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν ακόμα και στο +11 (36-25). Όμως, τα αρκετά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδωσαν τη δυνατότητα στη Νεπτούνας να διατηρεί τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και έτσι το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφωθεί στο 47-36.

Την ίδια διάθεση είχε και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Συντηρούσε την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά και πάλι η… πληγή των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ δεν άφησε να ξεφύγει πολύ το ματς (57-45). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο προσηλωμένοι στην άμυνα και αντλώντας ενέργεια από εκεί βρέθηκαν ακόμα και στο +17 (64-47). Λόγω μία μίνι-αδράνειας οι Λιθουανοί έκαναν έναν 6-0 (64-53), με την «απάντηση» των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ήταν ένα σερί 5-0, με το οποίο έγινε στο τέλος της περιόδου το 69-53.

Χωρίς συγκέντρωση μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με τη Νεπτούνας να κάνει ένα σερί 7-0 και να μειώνει σε 69-60. Στη συνέχεια, ο παίκτης-κλειδί για την «αφύπνιση» των Πειραιωτών ήταν ο Πέτγουεϊ, ο οποίος με καλές άμυνες και καλάθια, αποκατέστησε την… τάξη (78-62). Πλέον το νερό είχε μπει στο… αυλάκι και αφού οι Λιθουανοί δεν έδειχναν ικανοί για την ολική ανατροπή, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε στο 7-1 με το τελικό 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-36, 69-53, 89-79.
?
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 20 (4), Χάντερ 8, Ντάνστον 15, Σπανούλης 13 (1), Σλούκας 7 (1), Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης, Λαφαγέτ 12 (2), Ντάρντεν 9 (1).

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Γκιρτζιούνας 2, Σίνιτσα 6 (2), Ντίμσα, Γκαΐλιους 9 (2), Γκάλντικας 8, Σακούρ 9 (1),Μπένσον 11, Ζαβάκας 15 (1), Βασίλιους 8 (1), Μπουτκεβίτσιους 11 (1).