Πάτησε κορυφή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά και την ήττα της Τσέλσι στο Μπέρμπιγχαμ.

Ο Πατρίς Εβρά ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ενώ ο Ερνάντεζ στο 77' σιγούρεψε τους 3 πόντους της νίκης.

Αντίθετα, η Τσέλσι απο πολύ νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ για την Μπέρμπιγχαμ στο 17' με τον Λι Μπόγιερ. Η ομάδα του Άλεξ Μακλις κατάφερε να διατηρήσει το 1-0 παρά την συνεχή πίεση των "μπλε" και την σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Η μεγάλη έκπληξη όμως της ημέρας ήταν η νίκη της Τόττεναμ μέσα στο "Emirates" με 3-2 επί της Άρσεναλ!

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για την Άρσεναλ με γκολ στο 9' του Νασρί και στο 27' του Σαμάκ. Όμως η Τόττεναμ δεν τα παράτησε και στο 50' έκανε το 2-1 με τον Μπέιλ. Η ισοφάριση ήρθε απο την άσπρη βούλα του πέναλτι εξαιτίας του χεριού του Φάμπρεγκας απο εκτέλεση φάουλ του Ράφαελ Φαν ντε Φάαρτ. Ο Καμπούλ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του με κεφαλιά έπειτα απο στημένη φάση στο 85'.