Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένος σε σύγκριση με τα τελευταία παιχνίδια και χάρη στα δυο εντυπωσιακά γκολ του Σαλπιγγίδη (25’, 43’), αλλά και ένα ακόμα από τον Αθανασιάδη (30’) «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στην Τούμπα από το πρώτο ημίχρονο. Η Κέρκυρα που μείωσε με τον Γκέσιο στο 67ο λεπτό δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω στο ματς και παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα, ο «δικέφαλος του βορρά» ανέκτησε εκ νέου τη δεύτερη θέση και θα περιμένει τον Αστέρα για να μάθει αν θα παραμείνει εκεί μετά το πέρας της 23ης αγωνιστικής. Στο άλλο παιχνίδι που ξεκίνησε την ίδια ώρα στα Πηγάδια, η Βέροια έφτασε στην πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ξάνθης και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της παραμονής! Οι Κόστλι (71’) και Ολαϊτάν (90’) σημείωσαν τα γκολ για τη «βασίλισσα», με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο 0-0 με τον Μάνταλο. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ορέστες (58’) και αναγκαστικής αποχώρησης του Βάλλα (83’), καθώς είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές για τους Ακρίτες.