Έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό της η Ρόμα επικράτησε εύκολα 2-0 της Πάρμα στο Ολίμπικο, σε αγώνα για την 29η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η καλή μέρα λένε από το πρωί φαίνεται. Εμείς θα το πούμε νύχτα και φάνηκε για τους «τζιαλορόσι» που από το 7ο λεπτό προηγήθηκαν με το γκολ του Λαμέλα! Ο «καπιτάνο» Φραντσέσκο Τότι σημείωσε το 2-0 στο 70’, βάζοντας και σε αυτό το παιχνίδι την προσωπική του σφραγίδα, σκοράροντας! Σημαντική εντός έδρας νίκη για τους Ρωμαίους και τρεις πολύτιμοι βαθμοί που τους έφερε αυτόματα στην 5η θέση να ισοβαθμούν με Ίντερ και Λάτσιο αλλά η πρώτη χρωστάει το σημερινό παιχνίδι που αναβλήθηκε.

Την τύχη της Ρόμα ωστόσο δεν είχε η συμπολίτισσα Λάτσιο που ηττήθηκε 1-0 στο Τορίνο από την ομώνυμη ομάδα. Οι «λατσιάλι» έχασαν από το 16ο λεπτό τον Τσιάνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το αριθμητικό πλεονέκτημα των γηπεδούχων τους βοήθησε να επικρατήσουν. Ο Τζόναθας πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης για την Τορίνο στο 32’. Η Λάτσιο έμεινε στους 47 βαθμούς (τυπικά 7η) όσους δηλαδή έχουν Ίντερ και Ρόμα.

Στα παιχνίδια της ημέρας είχαμε τα εξής αποτελέσματα:

Σιένα-Κάλιαρι 0-0

Μίλαν-Παλέρμο 2-0

Φιορεντίνα-Τζένοα 3-2

Νάπολι-Αταλάντα 3-2

Πεσκάρα-Κιέβο 0-2

Χθες, Σάββατο, η Γιουβέντους πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την Μπολόνια ενώ η Ουντινέζε ηττήθηκε 3-1 στην έδρα της Κατάνια.