Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός δεν έκανε ούτε ένα αξιόλογο σουτ προς την εστία της Λεβάντε, οι Ισπανοί από την πλευρά τους βρήκαν τα κενά στην άμυνα και με τη βοήθεια του… Γερμανού διαιτητή Γκράφε κατάφεραν να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη με 3-0! Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Ρίος (9’), Μπαρκέρο (40’ πεν.) και Μάρτινς (56’), ενώ οι Πειραιώτες έμειναν με δέκα παίκτες από το 28ο λεπτό λόγω αποβολής του Αμπντούν για ανύπαρκτο πέναλτι και στάθηκαν άτυχοι στην επανάληψη, αφού Μανωλάς (58’) και Τζεμπούρ (88’) βρήκαν δοκάρι!

Η κακή μέρα από το πρωί φαίνεται και έτσι μετά το σουτ του Χολέμπας (3’), όπου η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ, η Λεβάντε πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε με γρήγορες αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά στους «ερυθρόλευκους». Ένα σουτ του Ρίος στο 5ο λεπτό πέρασε λίγο άουτ, αλλά μόλις στη δεύτερη επίσκεψη τους, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον ίδιο παίκτη (9’). Έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Μπαρκέρο στον Ρίος, ο τελευταίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με μια προσποίηση και στη συνέχεια σουτ με το αριστερό νίκησε τον Μέγιερι για το 1-0! Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, αλλά η Λεβάντε περίμενε στο δικό της μισό το λάθος που θα της έδινε την ευκαιρία να ξαναβγεί στην αντεπίθεση. Όπερ και συνέβη στο 28’, όταν και πάλι από κάθετη πάσα, ο Λόπεζ από πλάγια μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Μέγιερι και έπεσε στο χορτάρι, χωρίς ωστόσο να του έχει γίνει φάουλ από τον Αμπτούν. Ο διαιτητής Μάνουελ Γκράφε είχε διαφορετική άποψη και έδειξε πέναλτι για τη Λεβάντε, όπως επίσης και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αλγερινό! Ευτυχώς για τον Ολυμπιακό, ο Μάρτινς αστόχησε από την άσπρη βούλα, αλλά τα δεδομένα ήταν πλέον εις βάρος των Πειραιωτών που ήταν αναγκασμένοι να παίξουν επί μια ώρα με δέκα παίκτες! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Γερμανός ρέφερι έδωσε δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Λόπεζ από τον Χολέμπας (38’), αν και από το ριπλέι φαίνεται ότι το φάουλ του ποδοσφαιριστή των «ερυθρολεύκων» ήταν οριακά στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Αυτή τη φορά ο Μπαρκέρο ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα κι έτσι η Λεβάντε διπλασίασε τα τέρματα της στο 40ο λεπτό. Ένα άστοχο σουτ του Ρίος (41’) ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους, με συνέπεια οι δυο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ των Ισπανών και τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν όπως ακριβώς και στο πρώτο ημίχρονο, θέλοντας να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις και να πάρουν σκορ ασφαλείας ενόψει του επαναληπτικού. Κι αν το πλασέ του Ρίος μετά από πάσα του Γκαρσία πέρασε άουτ (52’), δε συνέβη το ίδιο στο 56ο λεπτό όταν ο Μπαρκέρο έβγαλε μια ακόμα κάθετη πάσα στον Μάρτινς και εκείνος αφού πέρασε τον Μάνωλα πλάσαρε τον Μέγιερι για το 3-0! Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν με τον Φέισα να πραγματοποιεί το πρώτο σουτ προς την εστία του Νάβας, με τον γκολκίπερ της Λεβάντε να διώχνει σε κόρνερ (58’). Από το κόρνερ προήλθε και η πιο σημαντική ευκαιρία του Ολυμπιακού στο ματς, αφού η κεφαλιά του Μανωλά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Νάβας και κατέληξε άουτ. Ένα σουτ του Μίτσελ (70’) ήταν άστοχο, ενώ ο Μέγιερι απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε ο Μάρτινς στο 73ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε τη μπάλα (80’) έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίτσελ σε καλή θέση, ενώ στο 88ο λεπτό χάθηκε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία των Πειραιωτών να μειώσουν το σκορ. Μετά από έξυπνη κίνηση του Τζεμπούρ και σουτ με το δεξί από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ. Ο Νάβας κράτησε εκ νέου ανέπαφη την εστία του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού έδιωξε το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Μανιάτης. Στο τελευταίο λεπτό ο Μέγιερι έσωσε την ομάδα του από ένα τέταρτο τέρμα, αφού μετά από σουτ του Μπαρκέρο ο Ούγγρος πορτιέρο έδιωξε και στη συνέχεια πρόλαβε τον Μίτσελ που δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία! Το θαύμα κυνηγά πλέον ο Ολυμπιακός στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», αφού το τελικό 3-0 υπέρ της Λεβάντε αφήνει λίγα περιθώρια για πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Λεβάντε (Μαρτίνεθ): Νάβας, Πέδρο Λόπεζ, Ναβάρο, Ρόδας, Χουανφράν, Ιμπόρα, Ντιόπ (61’ Μίτσελ), Ρίος (67’ Βάλντο), Μπαρκέρο, Ρούμπεν, Γκαρσία, Μάρτινς (82’ Ακουαφρέσκα).

Ολυμπιακός (Μίτσελ):Μέγιερι, Μανιάτης, Κοντρέρας, Μανωλάς, Χολέμπας, Φέισα, Μοντέστο (46’ Γκρέκο), Μασάντο (75’ Φετφατζίδης), Βλαχοδήμος (59’ Μήτρογλου), Αμπντούν, Τζεμπούρ.

Διναμό Κιέβου-Μπορντό 1-1

Νωρίτερα, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επιβλήθηκε 2-0 της Λίβερπουλ και η Αντζί νίκησε 3-1 το Ανόβερο.