Για 25η φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία του, ο Παναθηναϊκός θα τεθεί αντιμέτωπος με ισπανική ομάδα. Το Τριφύλλι μετραέι μόνο μια ήττα απο ισπανική ομάδα εντός έδρας και αυτό συνέβη πέρυσι το καλοκαίρι, όπου οι Πράσινοι ηττήθηκαν με 2-3 στον ΟΑΚΑ από την Ατλέτικο Μαδρίτης στο πλαίσιο των παιχνιδιών playoff για τη συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Τη Μπαρτσελόνα θα τη βρει για έκτη φορά στο δρόμο του (24/11, 21:45) με τους Καταλανούς να φεύγουν με μία ήττα και μία ισοπαλία στις δύο προηγούμενες επισκέψεις τους στην Αθήνα.

Την περίοδο 2001-2002 ο Παναθηναϊκός αντιμετωπισε για πρώτη φορά τη Μπαρτσελόνα στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λίγκ. Με πέναλτι του Μπασινά (77') η ομάδα του Σέρχιο Μαρκαριάν νίκησε 1-0 στην Αθήνα αλλά ηττήθηκε 3-1 στο Καμπ Νόου παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με τον Κωνσταντίνου στο 8'.

Την περίοδο 2005-06 ο Παναθηναϊκός κληρώθηκε στον ίδιο όμιλο του Τσαμπιονς Λιγκ με τη Μπαρτσελόνα. Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση ήρθε ισόπαλος δίχως τέρματα στο ΟΑΚΑ με την παρέα του Ροναλντίνιο και του Ετό, αλλά ακολούθησε η συντριβή με 5-0 στην Καταλονία.

Στα παρακατω βίντεο θα παρακολουθήσετε πώς ο Παναθηναϊκός έκανε τη ζωή της Μπαρτσελόνα δύσκολη στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της στην Αθήνα…