Η Ρέαλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να κερδίσει την Βιγιαρεάλ στην έδρα της, που μάχεται για την παραμονή, και έτσι η Μπαρτσελόνα πλησίασε στους έξι βαθμούς από την κορυφή…

Η νέα ισοπαλία της Ρεάλ Μαδρίτης δίνει νέο ενδιαφέρον στην Πριμέρα Ντιβιζόν, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκεται πλέον έξι βαθμούς πίσω από τους Μαδριλένους και να έχει πλέον κάποιες ελπίδες ανατροπής του σκηνικού.

Και εκεί που ακόμη και ο Πεπ Γκουαρντιόλα παραδεχόταν πως η Ρεάλ έχει ουσιαστικά κατακτήσει το πρωτάθλημα, η Βασίλισσα αρχίζει να χάνει βαθμούς και οι Μπλαουγκράνα πλέον βρίσκονται στους έξι βαθμούς πίσω από την Ρέαλ.

Φυσικά, αυτό δεν σημαίνει ότι η ομάδα του Μουρίνιο δεν εξακολουθεί να έχει τον πρώτο λόγο, ωστόσο από την στιγμή που απομένουν ακόμη εννέα ματς μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα συνεχίζει να ελπίζει σε τουλάχιστον δύο ακόμη ανεπιτυχή αποτελέσματα της Ρεάλ που θα την βάλει και πάλι στο παιχνίδι του τίτλου.

Η Βασίλισσα αγωνίστηκε κόντρα στην Βιγιαρεάλ μέσα στο Μαδριγάλ, όπου παρά την υπεροχή της στο πρώτο 45λεπτο του αγώνα, δεν κατάφερε να σκοράρει. Τα κίτρινα υποβρύχια παρουσιάστηκαν πολύ κλειστά στην άμυνα και κατάφεραν να κρατήσουν τους Μερένχες μακριά από τα δίχτυα της εστίας τους.

Ωστόσο, η επιμονή των άσσων της Βασίλισσας στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσε καρπούς και στο 62' ευτύχισε να σκοράρει με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, κάνοντας το 1-0.  Σημειώνεται πως αυτό ήταν το 100ό τέρμα του CR7 με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης. Έτσι λοιπόν, μαζί με το άγχος που έφυγε από τους παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο, ήρθε και η χαλαρότητα νομίζοντας πως το ματς τελείωσε, αφού μέχρι εκείνη την ώρα οι αντίπαλοι δεν έδειξαν να απειλούν.

Δυστυχώς για εκείνους, η ομάδα Μίγκελ Ανχελ Λοτίνα είχε διαφορετική άποψη και σε μια αντεπίθεση στο 82' οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή, το οποίο εκτέλεσε ο Σένα και το μετουσίωσε σε γκολ, ισοφαρίζοντας σε 1-1, στο 83'. Τα επόμενα λεπτά ήταν έντονα και για τις δύο ομάδες, όπου οι Εζίλ και Ράμος αποβλήθηκαν και χάνουν το επόμενο ματς, ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα δεν παίχτηκε ουσιαστικά ποδόσφαιρο με τα σκληρά φάουλ να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Έτσι, το ματς ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς. Η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στην πρώτη θέση με 72 βαθμούς, η Μπαρτσελόνα ακολουθεί στη δεύτερη θέση με 66 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ πλέον βρίσκεται 4 βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και έχει πάρει προβάδισμα στο να γλιτώσει τον υποβιβασμό και να μείνει στην κατηγορία.