Για πρώτη φορά στην ιστορία του το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα φιλοξενείται στα γήπεδα δυο χωρών το 2000, με τους Ολλανδούς και τους Βέλγους ως οικοδεσπότες. Τα βλέμματα όλων ήταν στην πρωταθλήτρια κόσμου του 1998, Γαλλία, η οποία κατάφερε μετά από έναν δραματικό τελικό να κατακτήσει και το Euro χάρη στο χρυσό γκολ του Τρεζεγκέ. Το πρωτάθλημα επεφύλασσε πολλές εκπλήξεις εξαρχής, με τη Γερμανία και την Αγγλία να αποκλείονται από τη φάση των ομίλων μαζί με τους οικοδεσπότες Βέλγους! Αντίθετα, η Ολλανδία έδειχνε να κερδίζει τα φώτα της δημοσιότητας, ενώ φιλοδώρησε με έξι γκολ τη Γιουγκοσλαβία στα προημιτελικά! Τουρκία, Πορτογαλία, Ισπανία, Γαλλία, Ρουμανία και Ιταλία ήταν οι ομάδες που πέρασαν στους οκτώ, με τους τελευταίους να παρουσιάζουν ένα ιδιαίτερα συμπαγές σύνολο και να φτάνουν αήττητοι μέχρι τα ημιτελικά. Στον πρώτο ημιτελικό η Γαλλία απέκλεισε στην παράταση τους Πορτογάλους με το χρυσό γκολ του Ζιντάν τρία λεπτά πριν τη λήξη (2-1), αλλά και στον έτερο ημιτελικό η αγωνία ήταν στα ύψη! Οι Ιταλοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζαμπρότα στο 34ο λεπτό του αγώνα και χρειάστηκαν τις σωτήριες επεμβάσεις του Τόλντο στα πέναλτι των Ντε Μπουρ και Κλάιφερτ στη διάρκεια του αγώνα για να στείλουν το ματς στη ρώσικη ρουλέτα. Η αστοχία των «οράνιε» συνεχίστηκε, ενώ ο Τότι με ένα απίστευτο γκολ από τη βούλα έστειλε τους Ιταλούς στον τελικό. Η τύχη των «ατζούρι» στέρεψε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όταν ο Βιλτόρ νίκησε τον Τόλντο και ισοφάρισε το τέρμα του Ντελβέκιο. Με το «χρυσό» γκολ του Τρεζεγκέ στο 103’ η Γαλλία έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτούσε το ευρωπαϊκό τρόπαιο ενώ ήταν ήδη παγκόσμια πρωταθλήτρια!