Τα… ρύθμισε όλα η Μπιλμπάο στον όγδοο όμιλο του Champions League! Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε το «διπλό» στο Λβιβ απέναντι στη Σαχτάρ με 1-0 και με το αποτέλεσμα η Πόρτο «κλείδωσε» την πρωτιά, ενώ οι Ουκρανοί προκρίθηκαν στην επόμενη φάση ως δεύτεροι.

Παράλληλα, οι Βάσκοι έχουν το «πάνω χέρι» για να συνεχίσουν στο Europa League, καθώς στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, τους αρκεί ακόμη και η ισοπαλία!

Νωρίτερα, η Πόρτο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην έδρα της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, παίρνοντας εύκολα τη νίκη με 3-0.

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Μπιλμπάο 0-1
(68’ Σαν Χοσέ)

Η Σαχτάρ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου, με την Μπιλμπάο να έχει δώσει περισσότερο βάρος στα μετόπισθεν. Οι Ουκρανοί είχαν δύο πολύ καλές στιγμές με τον Τεϊσέιρα, όμως ο Ιραϊθόθ δήλωσε… παρών και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Σχεδόν ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Σαχτάρ να έχει την κατοχή και τους Βάσκους να περιμένουν πίσω, για να «χτυπήσουν» την κατάλληλη στιγμή. Όμως, αυτή τη φορά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δικαιώθηκε, καθώς ο Σαν Χοσέ –στην πρώτη επικίνδυνη φάση- ύστερα στημένο, έκανε το 1-0 στο 68’! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω από τη… σέντρα, με το σκορ να μένει μέχρι το τέλος και να παίρνουν μία σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Λουτσέσκου): Πιάτοφ, Κούτσερ, Σεβτσούκ, Σρνα, Ρακίτσκι, Στεπανένκο, Φερνάντο (77’ Φρεντ), Ντάγκλας Κόστα (68’ Μάρλος), Άλεξ Τεϊσέιρα, Λουίζ Αντριάνο, Τάισον (71’ Μπερνάρντ).

Μπιλμπάο (Βαλβέρδε): Ιραϊθόθ, Σαν Χοσέ, Ετσεΐτα (32’ Γουρπέγι), Μπαλενθιάγα, Μπενιάτ, Ιτουράσπε, Ντε Μάρκος, Σουσαέτα (65’ Αντούριθ), Ρίκο, Μουνιαΐν (88’ Λόπεθ), Βιγκέρα.