Για ακόμη μία φορά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ και διέσυρε την πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη.

Στο πρώτο ημίχρονο η  Βασκική ομάδα το πάλεψε αφού βρισκόταν κοντά στο σκορ, προσπαθώντας να κερδίσει ότι περισσότερο μπορεί από τον πρώτο ‘‘τελικό’’ απέναντι σε μία ΤΣΣΚΑ του Γιόνας Καζλάουσκας που πετάει φωτιές!

Η "Ρώσικη Αρκούδα" από την πλευρά της προσπάθησε να επιβάλει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό της και να αποσπαστεί από τους Βάσκους. Αλλά  οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν την διαφορά για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ της ΤΣΣΚΑ με 27-26.Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν τα πράγματα με τους Ρώσους να κρατούν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισχνό, αλλά πολύ ικανοποιητικό 50-40. Το δεύτερο μισό ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο με τους παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας να πατάνε γκάζι και να αφήνουν τους Βάσκους να ψάχνονται. Η διαφορά έφτασε σε πολύ υψηλά επίπεδα της τάξεως των 33 πόντων. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Ρώσοι χαλάρωσαν και βρήκαν την ευκαιρία οι παίκτες του Κατσικάρη να μειώσουν έστω και στους 27 πόντους την διαφορά.

Η σειρά ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ΤΣΣΚΑ που έκανε το 1-0 στις νίκες και τώρα ετοιμάζεται για το δεύτερο παιχνίδι απέναντι στην Μπιλμπάο την ερχόμενη Παρασκευή.