Για ένα μόνο ημίχρονο διεκδίκησε τον τίτλο ο Άρης στον τελικό Κυπέλλου κόντρα στον Παναθηναϊκό αφού μετά την διακοπή ήταν σαν να μην μπήκε ξανά στο παρκέ!

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανίστηκε αποφασισμένη να διεκδικήσει τον τίτλο με όλες της τις δυνάμεις στο πρώτο μέρος του αγώνα και κατάφερε να δυσκολέψει τους παίκτες του Παναθηναϊκού, γεγονός που επιβεβαιώνει και το σκορ του ημιχρόνου (40-40).

Στο δεύτερο μέρος όμως οι παίκτες του Άρη δεν μπήκαν καλά ή μάλλον δεν μπήκαν καθόλου στο παιχνίδι και σε μια καταστροφική τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 35-7 έχασαν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι πράσινοι απαλλαγμένοι από το άγχος έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ!