Η ΑΕΚ μπορεί να προηγήθηκε στην Τρίπολη επί του τοπικού Αστέρα, αλλά εντέλει οι Αρκάδες ήταν αυτοί που κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη (3-1) για το 2013 και έφτασαν στο έβδομο τρίποντο σε οκτώ εντός έδρας παιχνίδια στη φετινή περίοδο. Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε το γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Κουτρουμπή. Τα πράγματα κυλούσαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αλλά όλα αυτά μέχρι να ανακατέψει την τράπουλα ο Σάκης Τσιώλης και να ρίξει στο ματς τον Φραγκουλάκη στη θέση του Καλαντζή (32’). Οι Αρκάδες ισορρόπησαν σχετικά γρήγορα το παιχνίδι και στο 36’ με τον Ντε Μπλάσις διαμόρφωσαν το σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο (1-1). Οι γηπεδούχοι μετά μια ταχύτατη αντεπίθεση πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι (65’) με τον Ράγιος, ενώ ο Περόνε (71’) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ως εκ τούτου, ο Αστέρας βρίσκεται προς το παρόν μόνος τρίτος με 28 βαθμούς σε 16 αγώνες, ενώ η ΑΕΚ παραμένει στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς. Από κει και πέρα, Πλατανιάς και ΠΑΣ Γιάννενα έμειναν στο 1-1 από πολύ νωρίς, καθώς ο Αναστασάκος άνοιξε το σκορ (4’) για τους Κρητικούς στο δημοτικό στάδιο Περιβολιών και ο Κοροβέσης ισοφάρισε μόλις στο 20ο λεπτό. Οι Ηπειρώτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, έπειτα από αποβολή του Ουντότζι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.