Ασθμαίνοντας μεν, νίκησε δε…

0
347

Ένας κακός Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πάρα πολύ από μια μέτρια, αλλά καλοστημένη ομάδα και πήρε μια νίκη, η οποία δεν του δίνει καμία σιγουριά για τον επαναληπτικό. Η Μακάμπι προηγήθηκε με ένα αμφισβητούμενο πέναλτυ, καθώς το χέρι του Γκαλίτσιου ναι μεν δεν είχε κανέναν λόγο να είναι στο ύψος του πλευρού του, αλλά από την άλλη απέιχε ελάχιστα εκατοστά από την μπάλα κι έτσι δεν προλάβαινε ούτε να το τραβήξει, αλλά φυσικά ούτε να διώξει με πρόθεση!

Στο 44ο λεπτοί οι Ισραηλινοί είχαν δοκάρι. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ξύπνησε με την είσοδο του Ζαϊρί, ο οποίος φάνηκε να είναι ο μοναδικός που μπορεί να κάνει μια σπιρτόζικη, απρόβλεπτη ενέργεια. Συγκεκριμένα, με ένα εντυπωσιακό γκολ στο 67ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια. Εκεί που η Μακάμπι είχε κλειστεί μαζικά πίσω, ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού με εκπληκτική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή έφερε το ματς στα ίσια, δίνοντας την ευκαιρία στους οπαδούς του Ολυμπιακού που ήταν έξω από το γήπεδο να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς.

Δεκαπέντε λεπτά πριν την λήξη ο Ολυμπιακός με τον Ρόμενταλ έκανε το 2-1 μετά από σέντρα του Ζαϊρί και ενώ η Μακάμπι από το 60ο λεπτό αγωνιζόταν με 10, μάλλον λόγω της διάθεσης του διαιτητή να ισοφαρίσει το λάθος του πρώτου ημιχρόνου.

Ωσεί παρών ο Ρόμενταλ, κακός ο Ντουντού, ανύπαρκτοι Ντάρμπισάιρ και Ντιόγο, μέτριος και ανούσιος ο Μιραλάς που τραυματίστηκε και μένει 3 εβδομάδες έξω.

Ολυμπιακός (Έβαλντ Λίνεν): Νικοπολίδης, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Χολέμπας, Ντιόγκο, Ντάρμπισαϊρ (58' Μήτρογλου), Ρόμενταλ (84' Ιμπαγάσα), Ντουντού, Γκαλίτσιος, Μιραλάς (51' Ζαϊρί), Μαρέσκα

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γιόσι Μισράχι): Στράουμπερ, Σάμπαν, Στρουλ. Νιβάλντο, Μπάνιγκ, Σιντιμπέ, Ζιβ, Ιτζχκι (72' Αβιντόρ), Κολαούτι (62' Γεϊνί), Μεντουνιανίν (83' Μπουζάγκλο)