Οι Baltimore Ravens επικράτησαν με 34-31 των San Francisco 49ers για να κερδίσουν το δεύτερο Super Bowl στην ιστορία τους, στον χθεσινό συναρπαστικό τελικό το οποίο πραγματοποιήθηκε στο "Mercedes Benz Arena". Ο John Harbaugh κέρδισε τον αδερφό του Jim για μια ακόμη φορά, φορώντας το δαχτυλίδι του πρωταθλητή για πρώτη του φορά.

Συνοπτικά θα λέγαμε πως οι Ravens κυριάρχησαν από την πρώτη στιγμή, στέλνοντας διαρκώς blitzes προς τον Kaepernick και εκμεταλλευόμενοι τα δύο καίρια λάθη των 49ers στην επίθεση, ξέφυγαν με ένα μεγάλο προβάδισμα 22 πόντων. Οι 49ers ξύπνησαν, έστησαν μια μανιασμένη αντεπίθεση, σκοράροντας 17 πόντους σε 4μιση λεπτά, και φτάνοντας 5 γυάρδες από την ολοκλήρωση της μεγαλύτερης ανατροπής στην ιστορία του Super Bowl, όμως ξέμειναν από προσπάθειες στα downs. Στα σημαντικά της βραδιάς δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε και το μπλακ αουτ που σημειώθηκε διάρκειας μισής ώρας, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Αξίζει τέλος να σημειώσουμε ότι στο ημίχρονο γνωστό και ως half time show, εμφανίστηκε η Beyonce δίνοντας ένα μοναδικό show όπως μόνο αυτή ξέρει.