Νόβακ Τζόκοβιτς… Ένας τεράστιος τενίστας που φέτος αποδεικνύεται σαρωτικός! Τα παίρνει όλα! Έτσι και το τουρνουά «Masters» του Μαϊάμι ο Σέρβος επικράτησε με 2-1 σετ του Ραφαέλ Ναδάλ στον τελικό (4-6, 6-3, 7-6) παρότι ο Ισπανός βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη στο 3ο και τελευταίο σετ.

Το τένις όμως απαιτεί απόλυτη αυτοσυγκέντρωση, πίστη και υπομονή… χαρακτηριστικά που είχε ο «Djoko» τη στιγμή που έπρεπε και κατέκτησε το τρόπαιο. Αυτή ήταν η 24η συνεχόμενη νίκη που πετυχαίνει από την αρχή της σεζόν και αναμένεται να σπάσει πολλά ρεκόρ φέτος αφού αποτελεί την 3η καλύτερη επίδοση όλων τω ν εποχών!

Οι δηλώσεις του νικητή μετά το τέλος:

«Είχα πολλά αβίαστα λάθη στο πρώτο σετ και αυτό με αποδιοργάνωσε λίγο. Ωστόσο στο δεύτερο σετ, ήμουν πιο συγκεντρωμένος και ήξερα τι έπρεπε να κάνω. Προσπάθησα να πάρω κάποιους πόντους από το σερβίς μου αλλά δεν ήταν εφικτό.

Το τελευταίο σετ ήταν το πιο δραματικό αφού ο Ναδάλ είχε τρεις ευκαιρίες να το τελειώσει το ματς αλλά ήταν επιπόλαιος όπως φάνηκε, το έκανα όμως εγώ…Είμαι πολύ χαρούμενος που κατέκτησα και αυτό το τουρνουά, απέναντι σε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο, πλέον συνεχίζω για το επόμενο».

Από την πλευρά του ο Ναδάλ σημείωσε:

«Ίσως να ήμουν λιγάκι επιπόλαιος στο σερβίς μου αλλά και γενικότερα σε όλο το τουρνουά. Δεν είχα καλό σερβίς όπως στο τουρνουά του "Indian Wells", αλλά το θέμα είναι ότι δεν βοηθήθηκα καθόλου από αυτό σήμερα .Μου κόστισε πολύ στο τέλος. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Τζόκοβιτς διότι είναι ένας σπουδαίος τενίστας».