Στην άδεια λόγω τιμωρίας Πυλαία ο Ολυμπιακός επικράτησε του μαχητικού ΠΑΟΚ με 52-65. Όπως φανερώνει και το τελικό αποτέλεσμα οι άμυνες πρωταγωνίστησαν ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Για μία ακόμη φορά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα , επηρεασμένος και απ' τους πολλούς τραυματισμούς , και επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 17-12 και 19-14. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-16 με ένα απίθανο τρίποντο του Στίγκερς από το κέντρο του γηπέδου. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρ' ότι συνέχισαν να χάνουν εύκολα καλάθια αφυπνίστηκαν , πίεσαν στην άμυνα και με ένα σερί 14-0 έκαναν το 25-30 , μπροστάρηδες στην ανατροπή ήταν οι Σπανούλης και Χάινς που για δεύτερο σερί αγώνα ήταν πολύ καλός. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 30-42 και στη συνέχεια με ένα ακόμα μεγάλο σερί (13-2) ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 32-49. Παρ' όλα ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε και με ένα δικό του σερί μείωσε σε 43-49 κάνοντας το ματς ντέρμπι. Με την είσοδο όμως και πάλι τον Χάινς και Σπανούλη η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 11 και τελικά ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο με 52-65.

Τα δεκάλεπτα:22-16, 30-36, 43-50, 52-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 7(1), Στίγκερς 11(1), Αράπης, Γκόρι 11, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 7, Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 5(1), Γιαννακίδης, Καλλές.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 16, Άντιτς 2, Σπανούλης 18(2), Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους 3, Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 3(1), Μάντζαρης 7(1), Σλούκας, Κατσίβελης.