Τέταρτη φορά στην ιστορία τους θα παίξουν ΠΑΟΚ και Αλκμάαρ, με τον δικέφαλο να μην έχει κερδίσει ποτέ, κάτι που θέλει να κάνει απόψε το βράδυ 20:05. Από την μεριά του ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης θα προσπαθήσει να πετύχει μια αξιοσημείωτη επίδοση.

Ο φορ του “Δικεφάλου” σε περίπτωση που σκοράρει απόψε, θα πετύχει το απόλυτο κόντρα στους Ολλανδούς, καθώς έχει ήδη πετύχει γκολ και στις προηγούμενες τρεις αναμετρήσεις.

Η πρώτη φορά που σκόραρε κόντρα στην Αλκμάαρ ήταν στις 16/9/2004 στο πρώτο ματς, όταν είχε πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, ο “Δικέφαλος” είχε γνωρίσει την ήττα με 2-3, με τον Λεωνίδα Βόκολο να πετυχαίνει το γκολ της ανατροπής.

Το δεύτερο του γκολ κόντρα στην Αλκμάαρ έγινε στις 30/9/2004, όταν ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Ολλανδία με την πλάτη στον τοίχο και γνώρισε δεύτερη ήττα με σκορ 2-1. Ο Σαλπιγγίδης είχε πετύχει το 0-1 και είχε αναπτερώσει τις ελπίδες του ΠΑΟΚ, αλλά το αυτογκόλ του Βόκολου έδωσε τέλος. Οι γηπεδούχοι μάλιστα, είχαν επικρατήσει με 2-1 χάρη σε γκολ του Μάτισεν.

Το τρία στα τρία έγινε στις 3/10/2013 όταν ο “Σάλπι” ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε το “χρυσό” γκολ της ισοφάρισης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, περίπου δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Στον σημερινό αγώνα ο “Σάλπι”, σύμφωνα με αυτά που μας έδειξε ο Στέφενς, αναμένεται να μείνει αρχικά στον πάγκο, ωστόσο είναι πολύ πιθανό να περάσει ως αλλαγή στο ματς και να ψάξει το γκολ που θα του δώσει το απόλυτο κόντρα στους Ολλανδούς.