Το αήττητο της Ίντερ στο ιταλικό πρωτάθλημα σταμάτησε με πολύ άσχημο τρόπο απέναντι στην Κάλιαρι, από την οποία ηττήθηκε με 4-1 εντός έδρας, με τον Εκντάλ να πετυχαίνει χατ-τρικ κόντρα στους «νερατζούρι».

Η Κάλιαρι, που πριν την σημερινή αναμέτρηση ήταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, προηγήθηκε στο 10΄ με τον Σαού.

Η Ίντερ «απάντησε» γρήγορα και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Οσβάλντο στο 18΄, αλλά στο 27΄έμεινε με 10 παίκτες.

Ο Ναγκατόμο πήρε μέσα σε δυο λεπτά δυο κίτρινες κάρτες, αποβλήθηκε και έτσι άφησε την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο.

Αυτό η Κάλιαρι το εκμεταλλεύτηκε στο 100% και με γκολ του Εκντάλ έγινε το 2-1 στο 29΄.

Ο 25χρονος Σουηδός μέσος σκόραρε για το 3-1 στο 34΄και στο 44΄ βρήκε πάλι δίχτυα για το 4-1, ενώ πριν από αυτό η Κάλιαρι έχασε και πέναλτι.

Ο Νεμάνια Βίντιντς έκανε πέναλτι στον Σαού, αλλά ο Χαντάνοβιτς επιβεβαίωσε την φήμη που τον θέλει να είναι «ειδικός από τα 11 βήματα» και απέκρουσε το χτύπημα του Κοσού.

«Διπλό» με Καγιεχόν για τη Νάπολι

Μετά από ένα μήνα η Νάπολι κατάφερε και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην Σασουόλο, την οποία νίκησε με 1-0. Χωρίς να κάνει μια καλή εμφάνιση, η Νάπολι έφυγε νικήτρια από την έδρα της Σασουόλο, η οποία συνεχίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο 28΄ο Χοσέ Καγιεχόν, ο οποίος βρίσκεται σε καλή φόρμα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ προσπάθησαν να πιέσουν για το γκολ της ισοφάρισης που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Αυτό δεν έγινε και η Νάπολι κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα της και να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

«Κόλλησαν» στο 1-1

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τη Μίλαν, η οποία έφυγε με έναν βαθμό από την έδρα της Τσεζένα μετά το μεταξύ τους 1-1.

Οι «ροσονέρι», μάλιστα, έπαιξαν για σχεδόν ένα 20λεπτό με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Ζαπάτα στο 73′

Η Μίλαν ήταν εκείνη που πίεσε για το γκολ, αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα ο Σούτσι έκανε το 1-0 στο 10΄ για την Τσεζένα.

Η Μίλαν πίεσε για την ισοφάριση και την πέτυχε με τον Ραμί στο 19΄, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πίεσαν περισσότερο, ιδιαίτερα μόλις απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα.

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν και η Κίεβο με την Έμπολι, μετά το μεταξύ τους 1-1 στην έδρα της πρώτης.

Ο Μεγκιορίνι άνοιξε το σκορ στο 50΄ για την Κίεβο, αλλά η Έμπολι έφερε το ματς… στα ίσια εννιά λεπτά μετά. Στο 59΄ ο Πουσιαρέλι σκόραρε για το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Η Φιορεντίνα, που… υποφέρει από πολλούς τραυματισμούς παικτών, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Τορίνο εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουαλιαρέλα στο 62΄ και ο Μπαμπακάρ ισοφάρισε σε 1-1 στο 78΄, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Έτσι η αντίπαλος του ΠΑΟΚ, στους ομίλους του Europa League, μετρά τρεις ισοπαλίες και μια νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς στη Serie A.

Η 11άδα της Φιορεντίνα: Νέτο, Ρίτσαρντς (78΄Μπερναρντέσι), Ροντρίγκες, Πασκουάλ, Σάβιτς, Φερνάντες, Βαλέρο (68΄Ακουιλάνι), Ίλισιτς, Μπάντελιτς (63΄Πιζάρο), Κούρτιτς, Μπαμπακάρ