Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-4 από την Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά το σκορ σίγουρα αδικεί την ομάδα του Μίτσελ.

Οι ”ερυθρόλευκοι” μπήκαν φανταστικά στο παιχνίδι και είχαν δύο δοκάρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Βάις και Φουστέρ. Ο Ολυμπιακός κέρδιζε όλες τις μονομαχίες και είχε και τις φάσεις για να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά από την στιγμή που αυτό δεν το έκανε, τελικά σκόραρε η Παρί με τον Καβάνι στο 19 λεπτό σε μία φάση που δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ο Ουρουγουανός ήταν οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και με ένα εξαιρετικό γκολ του Βάις στο 25 λεπτό κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 1-1, αλλά σίγουρα αν κάποιος ήταν αδικημένος από το αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός που είχε 10 τελικές έναντι μόλις 1 της Παρί.

Στο δεύτερο μέρος η κούραση φάνηκε στους παίκτες των ”ερυθρολέυκων”, ενώ την ίδια στιγμή η είσοδος του Λαβέτσι στο παιχνίδι, άλλαξε την εικόνα της Παρί. Ο Ολυμπιακός πλέον περίμενε και οι Γάλλοι ήταν αυτοί που πλέον είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 68 λεπτό του αγώνα ο Λαβέτσι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μότα στην ”καρδιά” της περιοχής έκανε το 1-2 για την ομάδα. Το ίδιο σκηνικό ξανά έγινε λίγα λεπτά μετά με τους ίδιους πρωταγωνιστές και τον Ιταλό να σκοράρει και πάλι για το 1-3.

Πλέον όλα είχαν κριθεί στο παιχνίδι και μπορεί ο Ιμπραίμοβιτς να έχασε πέναλτι στο 82′, αλλά ο Μαρκίνιος και πάλι με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 1-4 και ”κλείδωσε” την νίκη για την ομάδα του Λοράν Μπλαν.