Με ισοπαλίες ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην 29η αγωνιστική της Primera Division, Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης. Η διαφορά των 13 βαθμών μεταξύ τους, παρέμεινε.

Οι Καταλανοί μπορούσαν να έχουν φύγει με το διπλό από την έδρα της Θέλτα αλλά την πάτησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και ισοφαρίστηκαν (2-2). Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ίνσα (38’), ο Τέγιο έκανε το 1-1 πέντε λεπτά αργότερα ενώ στην επανάληψη ο Μέσι (73’) έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για την ανατροπή. Η Θέλτα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη όμως και στο 88’ πήρε το «Χ» με το τέρμα του Ούμπινα!

Στην αντίπερα όχθη, η Ρεάλ είχε την ευκαιρία να μειώσει στο -11 τη διαφορά της από τη Μπαρτσελόνα αλλά «κόλλησε» στην έδρα της Σαραγόσα με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1!  Ο Ρόντρι έβαλε μπροστά τη γηπεδούχο με το καλημέρα (6’) ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε στο 38ο λεπτό, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα. Στο ματς που ξεκίνησε στις 17:00 τώρα, η Μάλαγα πέρασε με 3-1 από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο.