Η Τσέλσι ηττήθηκε εκτός έδρας από την Ρουμπίν Καζάν με 3-2, αλλά με την νίκη της στο πρώτο παιχνίδι(3-1) πέρασε στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι λονδρέζοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4 λεπτό με ωραία λόμπα του Φερνάντο Τόρες. Απο και πέρα όλα τα ωραία έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51' η Ρουμπίν ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά του Ιβάν Μαρκάνο μετά από σέντρα του Ορμπάιθ, αλλά 4 λεπτά μετά όλα ξεκαθάρισαν, καθώς ο Μόουζες έκανε το 1-2 για την Τσέλσι και ''κλείδωσε'' την πρόκριση.

Οι Ρώσοι όμως δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με τους Καραντενίζ (62') και Νάτχο (74'). Η νίκη πάντως δεν έφερε και την πρόκριση για την Ρουμπίν, η οποία όμως πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στην Τσέλσι.

Δείτε περισσότερα:Europa League για σήμερα έχει το μενού…