Το “σκάσιμο” στο Β’ μέρος και η συντριβή!

0
275

Με το αριστερό και με μια συντριβή ξεκίνησε το φετινό του ταξίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε με 4-1 από την Παρί.

Μια Παρί που στο πρώτο μέρος δεν βγήκε ποτέ στο γήπεδο και τα αστέρια της δεν έλαμψαν. Ο Μίτσελ το είπε και το έκανε. “Θα παίξουμε επιθετικά” τόνισε στην συνέντευξη τύπου της Δευτέρας και αυτό έκανε.

Οι υπερόπτες Παριζιάνοι που φάνηκε ότι υποτίμησαν τον Ολυμπιακό, είδαν την μπάλα να σκάει στο δοκάρι τους μόλις στο 2′ λεπτό και συνέχισαν να κοιμούνται.

Ο Ολυμπιακός με ένα ρυθμό που θύμισε Αγγλία, κατάπιε την Παρί και αν ήταν λίγο πιο τυχερός, θα πήγαινε με το σκορ υπέρ του στο ημίχρονο. Μπάλα όμως είναι και ξέρουμε πως φέρεται αν δεν σε θέλει.

Στο δεύτερο μέρος όμως άλλαξαν όλα. Οι υπερόπτες Γάλλοι που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαν ούτε τακτική αλλά ούτε και πλάνο για το ματς, σοβαρεύτηκαν και κάπου εκεί τελείωσε η σεμνή τελετή. Ο Ολυμπιακός όπως είναι λογικό, επειδή δεν είναι ομάδα της Πρέμιερ, άσχετα που αυτό έδειξε στο πρώτο μέρος, “έσκασε” και οι Γάλλοι έκαναν πάρτι.

Ένα πάρτι που το επέτρεψε ο Ολυμπιακός να γίνει, καθώς είναι τουλάχιστον παιδικό να τρως τρία γκολ με το ίδιο τρόπο σε επίπεδο Τσάμπιονς Λιγκ. Με τέτοιον τρόπο δεν μπορείς να σταθείς στο Τσου Λου. Ας μη γελιόμαστε…

Το ότι ο Ολυμπιακός όμως θα πάθαινε την καθίζηση που έπαθε το περιμέναμε. Το Ελληνικό πρωτάθλημα δεν έχει απολύτως καμία σχέση από το Γαλλικό στην προκειμένη περίπτωση και ματς όπως είναι αυτά με τον Λεβαδειακό και την Ξάνθη, δεν μπορούν να σου δώσουν τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου σε 90 λεπτά.

Αυτό λοιπόν που μένει από το χθεσινό ματς, είναι το αυθόρμητο χειροκρότημα του κόσμου που είδε την ομάδα του να παίζει για πλάκα την Παρί έστω και για ένα ημίχρονο.