Ποια παράταση; Η Τσέλσι δεν ήθελε να κουραστεί περισσότερο και με γκολ στο 93' κέρδισε 2-1 τη Μπενφίκα στον μεγάλο τελικό και κατέκτησε το Europa League. Το σκορ άνοιξε για τους Λονδρέζους ο Τόρες στο 60' ενώ ο Καρντόσο έφερε το ματς στα ίσα οκτώ λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα ευστοχόντας στο πέναλτι που κέρδισε η Μπενφίκα. Πολύ κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο με τους Πορτογάλους να κάνουν κάποιες ευκαιρίες ωστόσο τα τελειώματά τους ήταν κάκιστα για να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ. Η μεγαλύτερη φάση της Τσέλσι, το σουτ του Λάμπαρντ στο 88' που τράνταξε το δοκάρι του Αρτούρ. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση, ήρθε ο ο Ιβάνοβιτς σας από μηχανής θεός στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να "γράψει" το 2-1 και να χαρίσει το κύπελλο στην Τσέλσι! Στην αμέσως επόμενη και τελευταία φάση τυ ματς, η Μπενφίκα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει εκ νέου με τον Καρντόσο να χάνει σπουδαία ευκαιρία μπροστά από το τέρμα του Τσεχ. Απαρηγόρητοι μετά το σφύριγμα της λήξης οι "αετοί" και οι οπαδοί τους στο "Amsterdam Arena" που ξέσπασαν σε κλάμματα μην μπορώντας να πιστέψουν το αποτέλεσμα! Άθλος για την αγγλική ομάδα που γίνεται η πρώτη που κατακτά δύο σερί χρονιές το Champions League και το Europa League!

Οι συνθέσεις:

Μπενφίκα (Ζόρζε Ζεσούς): Αρτούρ, Μελγκαρέχο, Γκαράι, Λουιζάο, Αντρέ Αλμέιδα, Μάτιτς, Γκαϊτάν, Πέρες, Σάλβιο, Ροδρίγκο, Καρντόσο

Τσέλσι (Ράφα Μπενίτεθ): Τσεχ, Κόουλ, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Λάμπαρντ, Ραμίρες, Μάτα, Οσκάρ, Τόρες