Μπορεί η Βραζιλία να ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του -πρώτου τους- χρυσού μεταλλίου στον μεγάλο τελικό του ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου, αλλά το Μεξικό με δυο τέρματα του Ορίμπε Περάλτα έφτασε στη νίκη με 2-1 και κατέκτησε την κορυφή! Το ξεκίνημα για τους Μεξικανούς ήταν ιδανικό, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του τελικού στο Γουέμπλεϊ, ο 28χρονος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ράφαελ και άνοιξε το σκορ.

Η «σελεσάο» ανέκτησε σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να μετουσιώσει αυτή την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη το Μεξικό είχε τις ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά του! Μάλιστα, το κατάφερε στο 60’ μετά από σουτ του Μάρκο Φαμπιάν που προσέκρουσε στο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια το γκολ του Περάλτα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Λουίς Φερνάντο Τένα συνέχισαν να πιέζουν και στο 75ο λεπτό ο Περάλτα με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0!

Με το χρόνο να είναι αντίπαλος, η Βραζιλία έκανε ότι μπορούσε για να μειώσει και να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση του χρυσού μεταλλίου, αλλά τα κατάφερε πολύ αργά με τον Χαλκ (90+1’). Βέβαια, η αναμέτρηση θα μπορούσε να είχε οδηγηθεί στην παράταση αν στο τελευταίο λεπτό ο Όσκαρ δεν έχανε μια μοναδική ευκαιρία με εξ’ επαφής κεφαλιά, όμως με το σφύριγμα της λήξης οι Μεξικανοί ήταν αυτοί που πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του πρώτου τους μεταλλίου σε Ολυμπιακούς Αγώνες!