Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση, οι Γερμανοί επέστρεψαν στο θρόνο του παγκόσμιου πρωταθλητή μετά το 1990. Το γκολ του Gotze στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης έδωσε τη νίκη στα panzer!

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Αργεντινή να προσπαθεί να “χτυπήσει” από τα άκρα με κύριους εκφραστές της επίθεσής της, τους Lavezzi, Perez και Messi. Ο Higuain ήταν… αρνητικός πρωταγωνιστής στην επίθεση της ομάδας του, βρισκόμενος συχνά σε λάθος θέση ενώ έχασε και την καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Στο 21 πρώτο λεπτό εκμεταλλεύτηκε μεν το λάθος του Kroos, βγήκε μόνος του προς την περιοχή των αντιπάλων του, αλλά αστόχησε απέναντι στον Neuer. Οι Γερμανοί έφερναν με σχετική ευκολία τη μπάλα προς την περιοχή των αντιπάλων τους, αλλά είχαν προβλήματα στο να δημιουργήσουν μια καλή τελική προσπάθεια που ίσως θα τους έφερνε το γκολ. Ναι μεν είχαν την κατοχή μπάλας, αλλά οι άριστες τοποθετήσεις των αμυντικών της Αργεντινής και η μαχητικότητα των Mascherano και Garay έβαζαν ένα μόνιμο εμπόδιο στις επιθέσεις τους. Στο 30ο λεπτό ο Higuain ήταν εύστοχος αλλά αρκετά.. offside και το γκολ του ακυρώθηκε ορθώς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το μπαράζ των χαμένων ευκαιριών για την Αργεντινή συνεχίστηκε με τον Messi να σουτάρει ιδιαίτερα λανθασμένα για την κλάση του, ενώ οι Γερμανοί συνέχιζαν το πιεστικό μεν, ατελέσφορο δε, παιχνίδι τους. Ο Neuer φρόντισε να εκνευρίσει και άλλο τον Higuain όταν κατά την έξοδό του, τον πέτυχε με στυλ μαχητή του kung fu, Το ματς άρχισε σιγά-σιγά να παίζεται κυρίως στο κέντρο με τις δυο ομάδες να συναγωνίζονται στις… γιόμες, τις λάθος κάθετες πάσες και τη δυσκολία στο να βρουν τους επιθετικούς τους παίκτες σε καλή θέση για μια προσπάθεια με αξιώσεις. Κάπως έτσι ο αγώνας τελείωσε 0-0 με την παράταση προ των πυλών και πιο αξιομνημόνευτη στιγμή προς το τέλος το standing ovation προς τον τεράστιο Klose.

Άλλος ένας εξαγριωμένος Βραζιλιάνος σπάει την τηλεόρασή του! [vid]

Ο Φαν Πέρσι έδωσε το μετάλλιό του σε Ολλανδό οπαδό!

Έχοντας… άγριες ορέξεις, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν τον έξτρα χρόνο κυρίως με δυνατό έως επικίνδυνο παιχνίδι παρά με θεαματικές φάσεις. O Bastjan Schweinsteinger δέχτηκε αλλεπάληλα σκληρά μαρκαρίσματα από τους Αργεντίνους και ενώ ήταν έτοιμος για αλλαγή, επέμεινε και έμεινε στο παιχνίδι. Στο 113′ ο Gotze υποδέχτηκε αριστουργηματικά τη μπάλα και με ένα τέλειο σουτ, νίκησε τον Romero κάνοντας το 1-0 με γκολ… παγκόσμιου τίτλου! Στα τελευταία λεπτά, η Αργεντινή δεν μπόρεσε να αντιδράσει, ο Messi έχασε τις όποιες λίγες ευκαιρίες που είχε για το γκολ και η Γερμανία κράτησε το σκορ της κούπας!

Η Γερμανία έφτασε τα 4 τρόπαια παγκοσμίου κυπέλου, ισοφαρίζοντας την Ιταλία. Γενικά… η πιο αξιόπιστη ομάδα του τουρνουά και μάλλον δίκαια, πρωταθλητρια κόσμου!

Κάνε κλικ και πάρε 100% Μπόνους έως €100!