Πολλά γκολ είχε η πρώτη μέρα για το φετινό Champions League, με τις Ρεάλ, Μπάγερν και Σίτι να παίρνουν εύκολες νίκες.

Ας ξεκινήσουμε από την Τουρκία και τον αγώνα της Γαλατά με την Ρεάλ, όπου οι ”μερένχες” πραγματικά ήταν ασταμάτητοι και κέρδισαν άνετα με το εντυπωσιακό 6-1 την ομάδα του Τερίμ. Ίσκο στο 33′, Μπενζεμά στο 54′ και στο 81′ και φυσικά ο Ρονάλντο με 3 γκολ στο 63′, 66′ και 90′ έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα της τούρκικης ομάδας. Για τους Τούρκους το γκολ της τιμής το πέτυχε ο Μπουλούτ στο 84′. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γιουβέντους έχασε βαθμούς στην Δανία, αφού έμεινε στο 1-1 με την Κοπενχάγη. Οι Δανοί άνοιξαν στο σκορ μόλις στο 14 λεπτό με τον Γιόργκενσεν και η Γιουβέντους ισοφάρισε για το τελικό 1-1 στο 54 λεπτό με τον Κουαλιαρέλα.

Στο πρώτο όμιλο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με νίκη, καθώς επικράτησε με 4-2 της Λεβερκούζεν στην Αγγλία. Σκόρερ για την ομάδα του Μόγιες οι Ρούνεϊ στο 22′ και 70, Φαν Πέρσι στο 59′ και Βαλέντσια στο 79′. Για τους Γερμανούς σκόραραν οι Ρόλφες στο 54 λεπτό και Τομπράκ στο 88′. Στον ίδιο όμιλο η έμπειρη Σαχτάρ πέρασε από την Ισπανία με διπλό (0-2) στην έδρα της Σοσιεδάδ. Σκόρερ για τους Ουκρανούς ο Τεχέιρα με δύο γκολ στο 65′ και στο 87′.

Στον τέταρτο όμιλο η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε με μεγάλη νίκη την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου και επικράτησε με 3-0 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με σκόρερ τους Αλάμπα στο 4 λεπτό, Μάντζουκιτς στο 41 λεπτό και Ρόμπεν στο 68′. Για τον ίδιο όμιλο η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με το ίδιο σκορ της Βικτόρια Πλζεν με σκόρερ τους Τζέκο στο 48 λεπτό, Τουρέ στο 53′ και Αγκουέρο στο 58 λεπτό.

Τέλος για τον όμιλο του Ολυμπιακού, η Μπενφίκα επικράτησε με 2-0 της Άντερλεχτ στην Πορτογαλία με σκόρερ τους Τζούρισιτς στο 4 λεπτό και Λουιζάο στο 30 λεπτό.

1ος Ομιλος

Αποτελέσματα

Μαν. Γιουνάιτεντ – Λεβερκούζεν 4-2 (22′, 70′ Ρούνεϊ, 59′ Φαν Πέρσι, 79′ Βαλέντσια – 54′ Ρόλφες, 88′ Τοπρακ)

Σοσιεδάδ  – Σαχτάρ 0-2 (65′, 87′ Τεϊσέιρα)

Επόμενη αγωνιστική

Λεβερκούζεν – Σοσιεδάδ

Σαχτάρ- Μαν. Γιουν.

2ος Ομιλος

Γαλατασαράι – Ρεάλ 1-6 (84′ Μπουλούτ – 33′ Ισκο, 54′, 81′ Μπενζεμά, 63′,66′,91′ Ρονάλντο)

Κοπεγχάγη – Γιουβέντους 1-1 (14′ Γιόργκενσεν – 54′ Κουαλιαρέλα)