Το πρώτο του χατ-τρικ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα στο ισπανικό πρωτάθλημα πέτυχε το Σάββατο (27/9) ο Νεϊμάρ στο 6-0 των «μπλαουγκράνα» επί της Γρανάδα.

Ο Βραζιλιάνος δεν είχε καταφέρει έως τώρα να σημειώσει τρία γκολ σε ματς της Primera Division, το είχε κάνει στο Champions League με τη Σέλτικ, όμως πλέον έχει και αυτό το «παράσημο» στο παλμαρέ του.

Στο 26′ ο Βραζιλιάνος άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς για να έρθει στο 42′ ο Ράκιτιτς να δώσει προβάδισμα δυο γκολ στους γηπεδούχους, οι οποίοι πριν κλείσει το ημίχρονο είδαν ξανά τον Νεϊμάρ να σκοράρει και να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου (3-0).

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε διάθεση να σταματήσει… Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 61′ ο Μέσι έγραψε το 4-0 για να έρθει στο 65′ ο Νεϊμάρ με το 3ο προσωπικό του τέρμα να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 5-0. Ο χορός των γκολ, όμως, δεν σταμάτησε εκεί με τον Μέσι στο 81′ να διαμορφώνει το τελικό 6-0.

Η αποτελεσματικότητα της Ρεάλ

Για αυτό μία λέγεται Ρεάλ και άλλη… Βιγιαρεάλ! Η «βασίλισσα» πέρασε με 2-0 από το «Μαδριγάλ» όχι γιατί ήταν ανώτερη από τα «κίτρινα υποβρύχια», αλλά γιατί ήταν πιο αποτελεσματική.

Οι Μαδριλένοι έκαναν λίγες φάσεις μπροστά στην εστία της οικοδέσποινας, όμως κατάφεραν δυο φορές να στείλουν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, την ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετικούς συνδυασμούς, έφθαναν στην περιοχή, όμως τους έλειπε η καλή τελική προσπάθεια.

Στο 32′ ο Μόντριτς κόντρα στη ροή του ματς έκανε το 1-0 για τη Ρεάλ αφήνοντας «άγαλμα» τον Ασένχο, την ώρα που ο Μπενζεμά στο 40′ εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κροάτη σέρβιρε έτοιμο γκολ στο Ρονάλντο που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του ματς.