Ο Παναθηναϊκός σκόραρε πρώτος στη Θεσσαλονίκη αλλά ο ΠΑΟΚ το έφερε… τούμπα και πήρε το πολύτιμο τρίποντο (2-1) που τον έφερε στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Μπεργκ έβαλε μπροστά τους “πράσινους” στο 21′ αλλά μπορεί να θεωρείται μοιραίος για το συγκρότημα του Αναστασίου καθώς αστόχησε σε πέναλτι στο 82ο λεπτό. Δεν έπραξε το ίδιο όμως και ο Στοχ που ισοφάρισε από τα 11 βήματα για τους γηπεδούχους. Την ολική ανατροπή για την ομάδα του Στέφενς πέτυχε με κεφαλιά ο Αθανασιάδης δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Σπουδαία νίκη για τον δικέφαλο του βορρά που τον φέρνει πιο κοντά στον Ολυμπιακό και στη διεκδίκηση φυσικά του φετινού τίτλου.

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο, Βίτορ, Κατσουράνης, Τζιόλης, Λάζαρ, Νίνης (81’ Λούκας), Στοχ, Σαλπιγγίδης (76’ Κωνσταντινίδη), Αθανασιάδης (88’ Νέτσιντ).

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος , Ρισβάνης, Σίλντενφελντ, Νάνο, Μέντεζ (58’ Ατζαγκούν), Λαγός, Πράνιτς, Ζέκα, Κλωναρίδης (24’ λ.τ. Ντίναςμ 78’ Φιγκερόα), Μπεργκ.