Μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα είμαστε «υποχρεωμένοι» να ασχοληθούμε και πάλι με το καμάρι της αιώνιας πόλης.

Την Ρόμα, που σπάει ρεκόρ, φτάνοντας στις 9/9 νίκες με τη νέα της νίκη επί της Ουντινέζε.

Τώρα στο «Φρίουλι» ήρθε η ώρα να χάσει υποστήριζαν οι περισσότεροι. Ούτε τώρα όμως. Ο Ρούντι Γκαρσία και οι ποδοσφαιριστές του είχαν άλλη άποψη.

Οι οιωνοί για το συγκεκριμένο ματς δεν ήταν και οι καλύτεροι. Το αήττητο 22 αγωνιστικών της Ουντινέζε στο γήπεδο της, οι σημαντικές απουσίες του Τότι και του Ζερβίνιο, αλλά και ακόμη ένα αρνητικό που ήρθε κατά την διάρκεια του ματς.

Το χρονόμετρο σημάδευε το 66ο λεπτό και ο διαιτητής Μπεργκόντζι βγάζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μαϊκόν και αφήνει τους «τζιαλορόσι» με παίκτη λιγότερο για περίπου μισή ώρα. Και τι έγινε; Ο Βασίλης Τοροσίδης που μπήκε για να καλύψει το κενό του στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν άψογος.

Λίγη ώρα μετά μπαίνει στο γήπεδο και ο μέσος Μπράντλεϊ που δεν φαίνεται να είναι στα πρώτα πλάνα της τεχνικής ηγεσίας.

Και όμως μέ ένα υπέροχο πλασέ στο 82′ ο Αμερικάνος διεθνής κερδίζει τον μέχρι τότε σταθερό Κελάβα και γράφει το 0-1.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, η άμυνα της Ρόμα έκανε και πάλι καλά την δουλειά της, κρατώντας μέχρι τέλους το υπέρ της σκορ. Το ένα τέρμα παθητικό που έχει σε εννιά αγωνιστικές είναι άκρως εντυπωσιακό και πιστώνεται σίγουρα στο νέο μεταγραφικό απόκτημα του καλοκαιριού Μεχντί Μπενάτι, που δείχνει απροσπέλαστος.

Και στον πρωτομάστορα βέβαια αυτής της ομάδας, τον προπονητή της, Ρούντι Γκαρσία, που χωρίς τυμπανοκρουσίες και πολλά λόγια, κάνει απίστευτη δουλειά στην ομάδα της πρωτεύουσας και οι «τζιαλορόσι» φίλαθλοι ζουν στιγμές 2000-01, όπου η Ρόμα κατέκτησε για τελευταία φορά το Σκουντέτο.

Οπότε θα πρέπει να περιμένουν μερικές ημέρες ακόμη οι αντίπαλοι για να στοιχηματίσουν την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Επόμενη στάση, την Πέμπτη με την Κιέβο στο «Ολίμπικο», αλλά το 10 στα 10 είναι προ των πυλών.

Συντάκτης: Δημήτρης Δανακτσής