Με το τρίποντο στις αποσκευές του έφυγε από τα Γιάννινα ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του τοπικού ΠΑΣ 3-1 χάρη στα τέρματα του Σαλπιγγίδη (20’, 67’) και του Αθανασιάδη (32’), ενώ από πλευράς γηπεδούχων μείωσε στο 76’ ο Ίλιτς. Αφού, λοιπόν, ο Αστέρας Τρίπολης ηττήθηκε στο Ηράκλειο και ο Ατρόμητος πήρε μόνο ένα βαθμό στο ΟΑΚΑ, ο δικέφαλος του βορρά αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες του στους έξι βαθμούς και παραμένει η μοναδική ομάδα που κυνηγά -έστω και με απόσταση οκτώ πόντων- τον πρωτοπόρο της Σούπερ Λίγκα, Ολυμπιακό!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2’ απείλησαν την εστία του Χακόμπο με τον Μιχαήλ που πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά έδιωξε με τα πόδια ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ. Δυο λεπτά αργότερα, τόσο ο Ντε Βινσέτι, όσο και ο Γεωργίου δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Χακόμπο με διαδοχικά σουτ, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και έφτασαν στο γκολ από μια στημένη φάση στο 20ο λεπτό χάρη στο έμμεσο φάουλ που εκτέλεσε ο Σαλπιγγίδης. Στην πρώτη σημαντική ευκαιρία, οι παίκτες του «δικεφάλου» άνοιξαν το σκορ και στη δεύτερη διπλασίασαν τα τέρματά τους! Ήταν το 32ό λεπτό, όταν ο Αθανασιάδης μετά από ασίστ του Κάτσε εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο τον Φεγκρούς για το 2-0! Όπως ήταν λογικό, ο ΠΑΣ αύξησε την πίεση προς τα καρέ των φιλοξενούμενων και θα μπορούσε να μειώσει το σκορ σε δυο περιπτώσεις (34’, 35’), αλλά το πλασέ του Κοροβέση πέρασε λίγο άουτ και το σουτ του Ίλιτς μπλόκαρε σε αντίπαλο και κατέληξε σε κόρνερ. Ως εκ τούτου, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα δυο τερμάτων.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη η ομάδα των Ιωαννίνων έδειχνε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και παράλληλα μια καλή στιγμή με τον Ντε Βινσέτι (48’), αλλά η κεφαλιά του δε βρήκε στόχο. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 57’ όταν μετά από κόρνερ του Φωτάκη, ο Κουμάλο έκανε την προβολή στη μπάλα αλλά μπλόκαρε ο Φεγκρούς. Ο Σαλπιγγίδης «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο ματς (67’) καθώς το σουτ του Αθανασιάδη κόντραρε σε αντίπαλο και στρώθηκε στον έμπειρο φορ, που εκτέλεσε τον Φεγκρούς ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0 για τον «δικέφαλο» του βορρά! Ο ΠΑΣ μείωσε σε 1-3 στο 76’ με τον Ίλιτς, ο οποίος δοκίμασε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Χακόμπο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, λοιπόν, ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος με 31 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα παρέμεινε στην 6η θέση έχοντας συλλέξει 21 πόντους.

ΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος):Φεγκρούς, Οικονόμου, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κεϊτά (60’ Βίλα), Τσουκαλάς, Ντε Βινσέτι, Γεωργίου, Κοροβέσης (87’ Νικλητσιώτης), Ίλιτς.

ΠΑΟΚ (Δώνης): Χακόμπο, Αποστολόπουλος, Βιβιάν, Κουμάλο, Λίνο, Κάτσε, Φωτάκης, Λάζαρ (82’ Ρομπέρ), Λόρενς (77’ Γιάννου), Αθανασιάδης, Σαλπιγγίδης (89’ Κίτσιου).