Ο «τρομοκράτης» πλήγωσε τον Πανιώνιο (2-1)!

0
315

Με γκολ του πρώην «κυανέρυθρου», Ραφίκ Τζεμπούρ, ο Ολυμπιακός έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας 2-1 του Πανιωνίου σε ένα ματς που παραλίγο να χαλάσει στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25’ με τον Αραβίδη, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες ισοφάρισαν χάρη στο αυτογκόλ του Σπυρόπουλου. Ο Μήτρογλου είδε τρεις (!) φορές το δοκάρι να του χαλά τα σχέδια στο δεύτερο ημίχρονο, προτού ο Αλγερινός διαμορφώσει στο 81’ το τελικό αποτέλεσμα. Οι «κυανέρυθροι» ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο αφού στο 84’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουλουχέρης, ενώ ο αγώνας διεκόπη στο 85’ λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς του Πανιωνίου στον πρώτο βοηθό.

Οι δυο ομάδες φάνηκαν να πατάνε καλά στο γήπεδο από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τον Αραβίδη να απειλεί στο 3’ για τον Πανιώνιο και τον Μασάντο δυο λεπτά αργότερα για λογαριασμό των Πειραιωτών, χωρίς ωστόσο να βρουν στόχο. Στη συνέχεια τα λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και τα αρκετά φάουλ έριξαν κάπως τον ρυθμό του αγώνα, αλλά όλα άλλαξαν στο 25ο λεπτό. Ο Αραβίδης ταλαιπώρησε τον Κοντρέρας και με ένα πολύ καλό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στη δεύτερη κιόλας επίσκεψη τους στα καρέ του Κάρολ. Η πίεση όπως ήταν αναμενόμενο αυξήθηκε από πλευράς «ερυθρολεύκων» μετά το γκολ, οι οποίοι με στημένες φάσεις προσπαθούσαν να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου. Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει (30’), όταν μετά από μακρινό σουτ του Μασάντο, ο Σπυρόπουλος έκανε λανθασμένο υπολογισμό και αντί να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του Περιστερίδη για το 1-1. Παρά τα δυο γκολ, ο ρυθμός του αγώνα δε βελτιώθηκε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κι έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να είχαν κάνει την ανατροπή στο 45ο λεπτό, αλλά τόσο ο Τζεμπούρ, όσο και ο Μοδέστο δεν κατάφεραν να νικήσουν από κοντά τον Περιστερίδη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη και έχασε μια ακόμα σημαντική διπλή  ευκαιρία (53’), όταν μετά από σουτ του Μήτρογλου, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Τζεμπούρ και από εκεί στο δοκάρι του Περιστερίδη. Με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα, ο Μήτρογλου είδε τη μπάλα να βρίσκει το δοκάρι για δεύτερη φορά στο 61ο λεπτό μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ. Ο επιθετικός των «ερυθρολεύκων» στάθηκε ιδιαίτερα άτυχος και στο 74’ όταν μετά από κεφαλιά μέσα στη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε για λίγο στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Ένα σουτ του Μενδρινού (78’) δεν ανησύχησε τον Κάρολ, αφού παρεμβλήθηκε ο Κοντρέρας και έδιωξε τη μπάλα. Η πίεση του Ολυμπιακού καρποφόρησε τελικά στο 82ο λεπτό, όταν μετά από παράλληλη σέντρα του Ιμπαγάσα και κεφαλιά – πάσα του Μήτρογλου, ο Τζεμπούρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μπροστά από την κενή εστία του Περιστερίδη. Δυο λεπτά αργότερα, ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουλουχέρη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το παιχνίδι διεκόπη στο αμέσως επόμενο λεπτό αφού ο πρώτος βοηθός δέχθηκε αντικείμενα από οπαδούς των γηπεδούχων. Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Τζεμπούρ δεν πανηγύρισε το γκολ, ενώ κατευθύνθηκε προς τους οπαδούς για να τους ηρεμήσει και να αρχίσει εκ νέου το παιχνίδι, κάτι που συνέβη λίγα λεπτά αργότερα με την επιστροφή του διαιτητή Σπάθα και των βοηθών του στο γήπεδο. Ο σκόρερ των «ερυθρολεύκων» είχε μια ακόμα καλή στιγμή στο 93’, αλλά ο Περιστερίδης μπλόκαρε το σουτ του Αλγερινού επιθετικού και τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το 98’ κύλησαν δίχως κάποια άλλη ευκαιρία.

Πανιώνιος (Ελευθερόπουλος):Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Αυλωνίτης, Ρόκας (68’ Γιαννούλης), Κούρος, Ρόβας (89’ Ανδράλας), Γουνδουλάκης (50’ Μενδρινός), Οκόγιε, Καμπάνταης, Αραβίδης, Κουλουχέρης.

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ):Κάρολ, Μανιάτης, Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μοδέστο, Γκρέκο (46’ Μήτρογλου), Ιμπαγάσα, Μασάντο (67’ Φουστέρ), Αμπντούν (90+5’ Παπάζογλου), Τζεμπούρ.