Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε αυτό που φαινόταν ακατόρθωτο και με δύο γκολ στιες καθυστερήσεις δραπέτευσε από το «Θιουτάτ Ντε Βαλένθια» κερδίζοντας 3-2 τη Λεβάντε.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σουμέτρα στο 57’ ενώ τέσσερα λεπτά ο Ντι Μαρία ισοφάρισε. Η Λεβάντε πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ στο 86ο λεπτό κι ενώ όλοι θα περίμεναν ότι τα πόδια των «μερένχες» θα κοπούν, έγινε το αντίθετο.

Στο 90’ ο Μοράτα ισοφάρισε εκ νέου για τη «βασίλισσα» ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε και η ανατροπή από τον Ρονάλντο που εκμεταλλεύτηκε άψογα την ασίστ του Μίντριτς για το τελικό 2-3!

Λεβάντε (Χοακίν Καπαρός): Κέιλορ Νάβας, Νταβίδ Ναβάρο, Χουανφράν, Πέδρο Λόπεθ, Ρόδας, Πάπε Ντιόπ, Σιμάο, Σουμέτρα (68′ Ελ Ζαρ), Ρουμπέν Γκαρθία (88′ Σέρτζιο Πίντο), Ιβανσιτς, Ντιαβαρά 78′ Μπαράλ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Ντιέγο Λόπεθ, Ράμος, Αρμπελόα, Κοεντράο (59′ Μαρσέλο), Βαράν, Μόντριτς, Κεντίρα, Ντι Μαρία, Ισκο (69′ Μοράτα), Ρονάλντο, Μπενζεμά (78′ Χεσέ Ροδρίγεθ).