Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο ντέρμπι της Μαδρίτης με την Ατλέτικο, έφτασε όμως στην ανατροπή και στο -11 πλέον από τη Μπαρτσελόνα που νωρίτερα έμεινε στο 2-2 με την Μπιλμπάο εκτός έδρας. Πάντα στη 2η θέση του πίνακα η "βασίλισσα" που άνοιξε και τη διαφορά από την Ατλέτικο στο +6 μετά την σημερινή εκτός έδρας νίκη της.

Προβάδισμα στο σκορ πήρε απο πολύ νωρίς η γηπεδούχος. Ο Φαλκάο βρήκε στόχο μόλις στο 4ο λεπτό αλλά η χάρα δεν κράτησε πολύ. Ο Χουανφράν ισοφάρισε για τους "μερένχες" στο 13' μετά από εκτέλεση φάουλ του Άνχελ Ντι Μαρία ενώ το γκολ της ανατροπής πέτυχε ο Αργεντίνος στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης με ωραίο πλασέ. Δημιουργός του πρώτου και σκόρερ του δεύτερο.