Με τους Τόνι Πάρκερ (26 π.) και Μανού Τζινόμπιλι (24 π., 10 ασ.) να σκοράρουν και να ''μοιράζουν'' ασίστ, με τον Ντάνι Γριν να ''πυροβολεί'' έξω από τα 7.25(24 π., 6/10 τρ.), σπάζοντας και το ρεκόρ τριπόντων σε τελικούς με συνολικά μέχρι τώρα 25 τρίποντα και τον Τιμ Ντάνκαν να μην έχει αντίπαλο κάτω από ρακέτα(17 π. 12 ριμπ.) οι Σπερς επικράτησαν με 114-104 των Μαϊαμι στο Σαν Αντόνιο, έκαναν το 3-2 στην σειρά και πλέον ψάχνουν το ένα μπρέικ εκτός έδρας που θα τους δώσει και τον τίτλο.

Ο Τζινόμπιλι μπορεί να άκουσε πολλά για τις κακές του εμφανίσεις, όμως σήμερα έδειξε σε όλους τι αξίζει κάνοντας την διαφορά για τους Σπερς και οδηγώντας τους προς την νίκη.

Οι Σπερς ξεκίνησαν ζεστά και είχαν κάνει μία διαφορά 17 πόντων (45-28) στα πρώτα 15 λεπτά. Οι Χιτ μείωσαν πριν το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 61-52. Οι πρωταθλητές μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με κέφια και 3 λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου είχαν φτάσει την διαφορά στον 1 πόντο (75-74).

Όμως οι γηπεδούχοι με τον Αργεντίνο να δίνει λύσεις και να σκοράρει 7 πόντους, οι Σπερς τελείωσαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 87-75. Οι Σαν Αντόνιο στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, βρέθηκαν ακόμα και στο +20 (96-76) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με το τελικό 114-104 να είναι πέρα για πέρα δίκαιο.

Δωδεκάλεπτα: 32-19, 61-52, 87-75, 114-104.

Σπερς: Πάρκερ 26, Γκριν 24, Τζινόμπιλι 24 (10 ασίστ), Ντάνκαν 17 (12 ριμπ.), Λέοναρντ 16 (8 ριμπ.), Σπλίτερ 4, Νιλ 2, Ντιό 1, Μπόνερ, Ντε Κολό, Τζόζεφ.

Χιτ: Ουέιντ 25 (10 ασίστ), Λεμπρόν 25 (8 ασίστ, 6 ριμπ.), Άλεν 21, Μπος 16 (6 ριμπ.), Μπατιέ 7, Τσάλμερς 7, Τζόουνς 3, Μίλερ, Χάσλεμ, Κόουλ, Άντονι, Λιούις.

Τσαρτσαρής: «Θα είστε πάντα η οικογένειά μου!»