Χαριτολογώντας το λέμε μιας και η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοδώρησε με 5 τέρματα την άμοιρη Νοβάρα στον σημερινό τους αγώνα για το πρωτάθλημα Ιταλίας! 5-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του Ολίμπικο, με τους φιλοξενούμενος πάντως να είναι αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 16’ με τον Καράτσιολο.. Οι «τζιαλορόσι» ωστόσο απάντησαν άμεσα. Αρχικά στο 24' ο Μαρκίνιο με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια, για να έρθει ο Οσβάλντο εννιά λεπτά μετά να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και ο Σιμπλίσιο στο 54' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με τον Μπόγιαν να κάνει το 4-1 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Η Νοβάρα μείωσε με τον Μοριμότο στο 78', αλλά ο Λαμέλα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 5-2 και η Ρόμα ξαναμπαίνει δυναμικά στη διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί σε έξοδο στην Ευρώπη.!