Το μεγάλο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης μεταξύ της Φενέρμπαχτσε και της Μπεσίκτας μπορεί να μην είχε νικητή, αλλά είχε όλα τα άλλα.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες σε ένα παιχνίδι που είχε 6 γκολ και δύο αποβολές. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ολτσάι μόλις στο 9 λεπτό, αλλά η χαρά κράτησε για λίγο, αφού ο Εμενίκε στο 12′ έκανε το 1-1.

Ο Ραούλ Μεϊρέλες στο 30′ είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για πάτημα στον Καβλάκ, αλλά παρόλα αυτά η Φενέρ πήρε το προβάδισμα με τον Μούσα Σο στο 37′. Και δεν έχουμε τελειώσει ακόμα, αφού πριν το ημίχρονο η Μπεσίκτας έκανε την ανατροπη΄και βρέθηκε να προηγείται με 3-2. Ο Ούγκο Αλμέιδα στο 43′ και στο 45′ πέτυχε τα δύο γκολ και διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα για την Μπεσίκτας χάθηκε στο 69 λεπτό, όπου ο Ουσισάλ είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια. Η Φενέρ το εκμεταλεύτηκε αυτό και τελικά με τον Κάτι στο 83′ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Βολκάν Ντεμιρέλ, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Μπρούνο Άλβες, Εγκεμέν Κορκμάζ, Τσανέρ Ερκίν, Μεχμέτ Τοπάλ, Ραούλ Μεϊρέλες, Αλπέρ Ποτούκ (87′ Σελτσούκ Σαχίν), Κάιτ, Μουσά Σο (90′ Ουεμπό), Εμενίκε.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Τολγκά Ζενγίν, Σερντάρ Κουρτουλούς, Σίβοκ, Ερσάν Αντέμ Γκιουλιούμ, Χάτσινσον, Βελί Καβλάκ (50′ Νετσίπ Ουισάλ), Ογκουζχάν Εζιακούπ, Μανουέλ Φερνάντες, Γκιοκχάν Τερέ (73′ Ραμόν), Ολτσάι Σαχάν, Ούγκο Αλμέιδα (82′ Μουσταφά Πεκτεμέκ).