Μέγαλη νίκη μέσα στις Σέρρες κατάφερε να πάρει ο Αστέρας Τρίπολης, αφού νίκησε τον τοπικό Πανσερραϊκό με σκορ 1-0! Οι Αρκάδες πήραν κεφάλι στο σκορ από πολύ νωρίς, αφού στο 19΄ ο Άμο έκανε χέρι μέσα στη περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Φυσικά την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροτζέριο Μάρτινς, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φερνάντες, κάνοντας έτσι το 1-0.

Εν τω μεταξύ, η φιλοξενούμενη ομάδα θα μπορούσε κάλλιστα να διπλασιάσει τα τέρματα της, όταν ο Ροτζέριο έπαιξε το 1-2 με τον Αρσενίεβιτς, βγάζοντας του μια εξαιρετική μπαλιά και τετ-α-τετ με τον Φερνάντες, όμως αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φερνάντες, αφού ο Πορτογάλος ακούμπησε την στρογγυλή «θεά», τόσο όσο χρειαζόταν για να την στείλει στο δοκάρι και κόρνερ!

Από κει και πέρα, η ομάδα του Πανσερραϊκού είχε μια τεράστια ευκαιρία για να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Λεοζίνιο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αναστασόπουλο. Ο «ήρωας» πορτιέρο του Αστέρα κατάφερε να αποκρούσει πέναλτι στο 79ο λεπτό και να διατηρήσει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο μάλιστα διατηρεί τις ελπίδες για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία… Συγκεκριμένα η Τρίπολη βρίσκεται στην 13η θέση και ισοβαθμεί με τον Πανιώνιο, ο οποίος σήμερα αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανσερραϊκός (Βούκοτιτς): Φερνάντες, Άλβαρες, Άμο, Παπάζογλου, Μαβενέ, Λεοζίνιο, Κις (Τριανταφύλλου 70'), Πάρκερ, Γεωργιάδης (Σουμπίνιο 54'), Μπέλιτς, Νταλέ.

Αστέρας Τρίπολης (Δερμιτζάκης): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Πουλίδο, Μπαστία, Λαδάκης, Μάρτινς (Κερ 80'), Καρέρα (Τσαμπούρης 89'), Αρσενίεβιτς (Ουντότζι 65'), Παπάζογλου.