Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-3!!!!

0
298

Με τη Φούλαμ είχε χάσει πέναλτι λίγο πριν το τέλος και ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1.Δυστυχώς, απέναντι στην Έβερτον τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα… Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πέταξε ακόμα δύο βαθμούς στο «Γκούντισον Παρκ» απέναντι στην Έβερτον. Η ομάδα του Φέργκιουσον προηγούνταν με 3-1 μέχρι τις καθυστερήσεις, όμως… κατόρθωσε να μην κερδίσει! Μάλιστα, λίγο έλειψε σε μία αντεπίθεση να δεχτεί και τέταρτο γκολ!!!!

Αρχικά η Έβερτον προηγήθηκε στο 39', όταν ο Αρτέτα έχασε το τετ-α-τετ με τον Φαν ντερ Σαρ, όμως η μπάλα έφτασε στον Πίεναρ, που από κοντά γράφει το 1-0. Η αντίδραση της Γιουνάιτεντ ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε με προβολή του Φλέτσερ έπειτα από σέντρα του Νάνι. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Βίντιτς με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, το οποίο διευρύνθηκε στο 66' με διαγώνιο σουτ του Μπερμπάτοφ.

Το 3-1 παρέμεινε μέχρι και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν και ο Κάχιλ με κοντινή κεφαλιά μείωσε! Η ισοφάριση έγινε ένα λεπτό μετά στο 92' μετά από φάση διαρκείας και σουτ του Αρτέτα από το ύψος του πέναλτι! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να κάνουν ολική και απίστευτη ανατροπή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν σε αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Τζαγκιέλκα, αλλά ο Φαν ντερ Σαρ μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ. Το 3-3 παρέμεινε, και έτσι η Μάντσεστερ πετάει ακόμα δύο βαθμούς, όπως έκανε και με τη Φούλαμ.