Με το πιο δίκαιο αποτέλεσμα έληξε το πρώτο μέρος στη Μάλτα, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν έχει καταφέρει να κάνει κάτι το σπουδαίο! Η εθνική μας ομάδα, ελπίζουμε στο δεύτερο ημίχρονο να εμφανιστεί καλύτερη, έτσι ώστε να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ, για να πάρει τους τρεις πολυπόθητους βαθμούς της νίκης. Οι οποίοι μάλιστα σε συνδυασμό με την ήττα της Κροατίας με 1-0 στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στη Γεωργία, θα μας πάνε στη πρώτη θέση!

Από κει και πέρα, η καλύτερη ευκαιρία για την Ελλάδα ήταν στο 16΄ όταν ο Τοροσίδης έπιασε ένα καλό διαγώνιο σουτ, το οποίο όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι…

Ένα ακόμα αξιοσημείωτο γεγονός έγινε στο 22ο λεπτό, καθώς ο Μίφσουντ έπεσε μέσα στη περιοχή την ώρα που τον μαρκάρανε ο Παπαδόπουλος και ο Καραγκούνης. Οι Μαλτέζοι στη συγκεκριμένη φάση ζήτησαν πέναλτι, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης πολύ σωστά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι…

Στη συνέχεια του αγώνα δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο και κυρίως θα λέγαμε πως πρόκειται για έναν «βαρετό» αγώνα! Βέβαια η εθνική μας, μας έχει συνηθίσει σε τέτοια ματς και αυτά είναι που στο τέλος κατακτά!