Η Μίλαν αιφνιδίασε με το καλημέρα τη Γιουβέντους στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής αλλά είδε την “γηραιά Κυρία” να επικρατεί με 3-2 στο τέλος.

Μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, οι “ροσονέρι” άνοιξαν το σκορ με τον Μουντάρι. Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σοκ, ανασυγκροτήθηκαν και με τον Αντρέα Πίρλο (15′) που είχε πληγώσει και πέρσυ την πρώην ομάδα του, έτσι και απόψε, ισοφάρισαν σε 1-1. Ένα στημένο φάουλ ήταν αρκετό για τον διεθνή Ιταλό προκειμένου να φέρει το ματς στα ίσα.

Την ανατροπή στο σκορ πέτυχε ο Τζιοβίνκο στο 69ο λεπτό του αγώνα ενώ το δείκτη του σκορ στο 3-1 ανέβασε ο Κιελίνι έξι λεπτά αργότερα. Για την ομάδα του Μιλάνου, είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μεξές στο 74′.

Ο σκόρερ της Μίλαν “ξαναχτύπησε” όμως και στο 90ο λεπτό, σκοράροντας για δεύτερη φορά και διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, Λάτσιο και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0 στο “Ολίμπικο” της Ρώμης.