Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε κόντρα στον ΑΓΟΡ, αλλά τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 83-77 σε ένα παιχνίδι με ”πλούσιο” θέαμα”.

Όσο ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν στον πάγκο, το ”τριφύλλι” βρισκόταν πίσω στο σκορ στο γήπεδο ”Μελίνα Μερκούρη”, αλλά με την είσοδο του αρχηγού στα μισά του αγώνα κατάφερε τελικά και επικράτησε του ΑΓΟΡ. Βέβαια χρειάστηκε και η βοήθεια του Αντώνη Φώτση στα τελευταία λεπτά, ο οποίος με πολύ καλή άμυνα, εύστοχο τρίποντο και δύο βολές έβαλε και αυτός το χέρι του για να κερδίσουν οι ”πράσινοι”.

Η ομάδα του Ρεθύμνου ήταν πολύ καλή σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και είχε καταφέρει αρκετές φορές να προηγηθεί, αφού και το ημίχρονο την είχε βρει μπροστά με 41-38, ενώ ένα λεπτό περίπου πριν από την λήξη του αγώνα είχε καταφέρει να μειώσει στον πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-38, 56-58, 77-83