Ο ΠΑΟΚ με έναν εντυπωσιακό Λούκας να σκοράρει δύο φορές, πήρε την νίκη απέναντι στον Πανθρακικό με 0-3.

Ο ”δικέφαλος” έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και στο 11 λεπτό ο Λούκας με πλασέ μετά από ασίστ του Νίνη έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα από τα καλύτερα ξεκινήματα του στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και ο Λούκας σκόραρε και πάλι για το 2-0 στο 47 λεπτό μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Στοχ. Το 3-0 το έκανε ο Εμπό ο οποίος μετά από κόρνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πανθρακικός (Ακης Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο (61′ Ιγκορ), Μίκουλιτς, Ζεκίνια, Λαδάκης (87′ Πόποβιτς), Σαρακατσάνος, Κάσες (56′ Τζάνης), Μπαικαρά, Εμποου, Ρομέου

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Χακόμπο, Σκόνδρας, Τζαβέλας, Κατσουράνης (83′ Κατσικάς), Βίτορ, Λάζαρ, Τζιόλης, Νίνης (66′ Βούκιτς), Στοχ, Λούκας, Αθανασιάδης (Νέτσιντ 75′)

Ο ΚΟΛΟΒΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Στην Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος υποδεχόταν τον Απόλλων Σμύρνης και μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με τον Κολοβό να σκοράρει δύο φορές πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Ο Μίνγκας ήταν αυτός που είχε βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Τεννέ με γκολ στο 21 λεπτό. Ο Κολοβός αρχικά ισοφάρισε στο 62 λεπτό και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 78 λεπτό.

Πανιώνιος (Νίκος Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Κουλουχέρης, Κούρος, Κολοβός (83’ Λαμπρόπουλος), Μενδρινός, Μητρόπουλος, Ντούνης (46’ Γιάννου), Αραβίδης, Καλτσάς (67’ Καπάνταης)

Απόλλων (Μπάμπης Τεννές): Τζόρβας, Χατζηζήσης, Παντελιάδης, Αλβάρεζ, Δεληζήσης, Κόρμπος, Έγκον (58’ Τσοκάνης), Καμαρά, Γκουέλα, Φαρινόλα, Μίνγκας (82’ Μπάρκογλου)